Strona główna » Wiedza » Profilaktyka i leczenie » Metionina w walce z depresją

Metionina w walce z depresją

Jeśli myślimy o metioninie i jej związku na nasze samopoczucie, warto zdać sobie sprawę z tego, że nasz organizm nie jest w stanie jej sam produkować. W związku z tym trzeba ją dostarczać wraz z dietą. Niedobór metioniny może przejawiać się podwyższonymi wskaźnikami cholesterolu aż po zniszczenie wątroby.

Gdy zjadasz jajka, ryby, drób i mięso, dostarczas swojemu organizmowi właśnie metioninę. Po posiłku bogatym w orzechy, rośliny strączkowe także w Twoim organizmie pojawia się więcej tego aminokwasu. To jednak dopiero początek, bardzo ciekawej wędrówki .

Zwiększone ryzyko depresji

We wnętrzu naszego ciała nieustannie zachodzi bardzo ważna reakcja – metylacja. Różne substance cały czas tracą atomy węgla i wodoru, lub je zyskują. Nie inaczej dzieje się z metioniną. Nie wdając się w szczegóły w efekcie może powstać SAMe (s-adenozylometionina).

To bardzo ważna substancja może nas ona bowiem chronić przed wolnymi rodnikami, czyli niszczycielskimi formami tlenu jak i… depresją.

Niedobór metioniny prowadzi natomiast do obniżenia poziomu SAMe i tym samym zwiększa ryzyko depresji. W badaniach przeprowadzonych w McGill University, naukowcy Simon N. Young i Marjan Shalchi uzupełnili dietę połowy grupy modeli laboratoryjnych metioniną a drugą połowę syntezą SAMe, suplementem stosunkowo drogim i nietrwałym.

Metionina lepsza niż SAMe

W wynikach opublikowanych w styczniu 2005 r., w „Journal of Psychiatry & Neuroscience,” Young i Shalchi podali, że suplement złożony z metioniny podwyższał poziom SAMe w  podawany w niższych dawkach niż udało się do osiągnąć podając suplement SAMe.

Należy jednak pamiętać, że z metioniną nie należy przesadzać. Jest to jeden z argumentów za tym, by stosować zrównoważoną dietę i zwracać uwagę na produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego, które spożywane w zbyt dużych ilościach mogą powodować nadmierny poziom metioniny we krwi.

 

The effect of methionine and S-adenosylmethionine on S-adenosylmethionine levels in the rat brain