Strona główna » Wiedza » Profilaktyka i leczenie » Karotenowy parasol przeciwsłoneczny

Karotenowy parasol przeciwsłoneczny

Nawet 10 tygodni przed wakacjami warto rozpocząć przyjmowanie suplementów z beta-karotenem albo dodatkowo wzbogacić swoją dietę o ten cenny składnik. Badania opracowane w Munster University Hospital wskazują, że taki okres jest potrzebny, by powstała w skórze naturalna bariera chroniąca nas przed poparzeniami słonecznymi.

Kilka tygodni z karotenem

– Nasze obserwacje wskazują na to, że ogólnoustrojowa ochrona przeciwsłoneczna, która roztacza beta-karoten jest zupełnie inny niż ta osiągana dzięki miejscowemu stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej. Nowoczesnych środki przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed rozwojem reakcji skóry na opalanie w ciągu kilku minut po zastosowaniu miejscowym. Ochrona poprzez stosowanie beta-karotenu tworzy się powoli w ciągu kilku tygodni suplementacji – zaznaczali Wolfgang Kopcke z Munster University Hospital i Jean Krutmann z Heinrich-Heine-University w Dusseldorfie. Obaj dodają także, że sam beta-kartoten nie może zastąpić kremów przeciwsłonecznych, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji wystawionych na mocne promieniowanie UV.

Wyłapać wolne rodniki

Badania te nie wskazują jednoznacznie jaki mechanizm stoi bezpośrednio za ochronną rolą beta-karotenu w przypadku poparzeń słonecznych. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego w jaki sposób związek ten chroni naszą skórę. Otóż beta-karoten to prowitamina, czyli składnik z którego w naszym organizmie powstaje witamina A.Ta prowitamina właśnie ma właściwości przeciwutleniające – wychwytuje ona wolne rodniki tlenowe i przenosi je na inne związki w naszym organizmie czyniąc agresywną formę tlenu mniej szkodliwą. A to właśnie promienie UV mogą spowodować, że w naszej skórze pojawia się więcej tej agresywnej formy tlenu.

Te rodniki są niebezpieczna głównie dlatego, że w dużym uproszczeniu, szukają sobie w naszym organizmie komórek, do których mogłyby się przyłączyć, degenerując je. Duże stężenie utleniaczy prowadzi do marszczenia się skóry, wysychania, zmniejszenie jej elastyczności. Jednak najpoważniejszym problemem jest zagrożenie nowotworem w wyniku oddziaływania na komórki agresywnej formy tlenu.

Podwójne zabezpieczenie

Dlatego tak ważna jest właściwa ochrona przed słońcem.- Miejscowe stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i ogólnoustrojowego ochrona przeciwsłoneczna dzięki beta-karotenowi powinny być ze sobą łączone. Beta-karoten może dostarczać na co dzień podstawową ochronę przed poparzeniem słonecznym. Ma on wpływ na wszystkie części skóry. Z kolei środki przeciwsłoneczne mogą być stosowane dodatkowo w szczególności gdy dana osoba  przewiduje zwiększoną ekspozycję wybranych obszarach skóry na promieniowanie UV – twierdzą Wolfgang Kopcke i Jean Krutmann.

Słońce jest nam potrzebne

Stosowanie kremów z dużym filtrem chroni nas przed promieniowaniem UV. Nie można jednak zapominać, że to dzięki niemu w naszej skórze powstaje między innymi witamina D – niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wielu lekarzy przypomina więc o rozważnym korzystaniu ze słońca i czerpaniu z jego dobrodziejstw. Beta-karoten chroniący nas od środka nie blokuje więc niezbędnych dawek promieni UV. Gdy złote promienie lata zbyt intensywnie zbrązawiają naszą skórę, wówczas należy sięgnąć po filtr lub w inny sposób chronić się przed promieniowaniem.

 

Protection from Sunburn with β-Carotene—A Meta-analysis