Strona główna » Wiedza » Profilaktyka i leczenie » Forma kwasu hialuronowego

Forma kwasu hialuronowego

Gdyby zrobić ranking najczęściej wymienianych ostatnio preparatów, suplementów zdrowia kwas hialuronowy znalazłby się pewnie w ścisłej czołówce. Na pierwsze strony gazet zaprowadził go przemysł kosmetyczny. To on w niepozornym cukrze ukrytym w skórze zobaczył epokowe odkrycie. I to nie jest przesada. Ludzie od zarania cywilizacji szukali sposobu na powstrzymanie upływu czasu. Marzeniami o tym jesteśmy karmieni od najmłodszych lat (któż nie pamięta Królewny Śnieżki i złej macochy, która chciała na wieki zachować urodę). Nic więc dziwnego, że gdy odkryto mechanizm działania kwasu hialuronowego marzenia o wiecznej młodości powróciły.

Cukier złożony, który znajduje się w komórkach skóry i stawów, ma zdolność do absorpcji wody. Dzięki temu tkanka pozostaje elastyczna, zwiększa się jej zdolność do regeneracji. Kwas hialuronowy jest także odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie oczu.

Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny szybko zaczął aplikować kobietom zastrzyki z kwasu i kremy. Część lekarzy była jednak zdania, że istota odżywiania komórek skóry i stawów tkwi wewnątrz naszego organizmu. Tak rozpoczęły się żmudne poszukiwania substancji, która będzie skutecznie działała na człowieka od środka.

Bezprecedensowe badania

– To bezprecedensowe badania, wskazujące na to, że wspólne działanie kilku składników może poprawić działanie kwasu hialuronowego – stwierdził Suhail Ishaqa, wiceprezes Biocell Technology, firmy, która opatentowała BioCell Collagen II, unikalna formułę zawierającą naturalnie występującą macierz kwasu hialuronowego (10%), depolimeryzowany siarczan chondroityny (20%) i kolagen typu II (70%).

Brzmi skomplikowanie i mało wiarygodnie? Przecież wszystkie firmy chwalą swój produkt. Dlatego tak cenna jest weryfikacja wszelkich badań i odkryć w pismach naukowych. Jeden z takich tekstów pojawił się w Journal of Agriculture and Food Chemistry, to szanowany magazyn naukowy nadzorowany przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne. I to w nim właśnie ukazał się tekst dotyczący skuteczności BioCell Collagen II.

Kwas hialuronowy w tkankach

Z artykułu wynika, że faktycznie substancja ta jest dobrze tolerowana przez organizm i substancje odżywcze szybko wchłaniają się do odpowiednich tkanek. Testy przeprowadzone zostały także w instytucie SIBR Research. Badano w nim szybkość i stopień przyswajania (absorpcji) substancji czynnych. Badanie wyraźnie pokazuje, że BioCell Collagen II ma odpowiednie właściwości fizyczne, umożliwiające jak i jej metabolitom szybko przejść z krwi do tkanek.

Skuteczny BioCell Collagen

– Ten składnik ma bardzo małą masę cząsteczkową, co wydaje się być ważnym powodem, dla jego skuteczności – komentuje Jerome Stenehjem ze School of Medicine, University of California w San Diego. – Możliwe jest , że składniki odżywcze , takie jak te, które znajdują się w BioCell Collagen II może poprawić jakość płynu stawowego – dodaje Stenehjem.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z San Diego wzięło udział 80 osób. Otrzymywali dwa razy dziennie jeden gram preparatu lub placebo przez 70 dni. Odsetek badanych , którzy doświadczyli co najmniej 30% poprawę wynosił w grupie BioCell Collagen II 40% i tylko 3 % w grupie placebo. Preparat był ponadto dobrze tolerowane przez pacjentów w badaniu klinicznym.

 

Effect of the novel low molecular weight hydrolyzed chicken sternal cartilage extract, BioCell Collagen, on improving osteoarthritis-related symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial.