Picie wody przyspiesza odchudzanie

Każdy, kto próbuje zgubić parę zbędnych kilogramów albo stara się utrzymać wymarzoną wagę zastanawia się, czy jest jakaś substancja, która skutecznie wpływa na osiągnięcie optymalnej masy, nie ma efektów ubocznych i jest bardzo tania. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemików taka substancja istnieje! To woda. Osoby, które piły ją przed posiłkiem i ograniczyły liczbę kalorii schudły w ciągu 12 tygodni średnio 7 kilogramów.

Jak im się to udało? Badacze postawili przed 24 osobami w wieku 55-75 lat zadanie: przed każdym posiłkiem musieli wypić dwie szklanki wody. Aby porównać wyniki obserwowano też drugą grupę w tym samym wieku (też 24 osoby). Obie grupy spożywały ponadto niskokaloryczne posiłki. Po 12 tygodniach badane osoby stanęły na wagę. Osoby, które piły wodę przed posiłkami straciły średnio ok. 7 kg. Te, które stosowały jedynie dietę redukcyjną straciły średnio ok. 5 kg. Czyli dwie szklanki wody przed śniadaniem obiadem i kolacją pomogły stracić średnio 2 kg więcej.

Więcej wody – mniej kalorii

Naukowcy zastanawiający się nad tym jak to możliwe, że woda przyspiesza odchudzanie zaczęli liczyć też kalorie. Okazało się, że wypicie dwóch szklanek wiązało się z tym, że badana osoba zjadała od 75 do 90 kalorii mniej wraz z każdym posiłkiem.

– Pijąc wodę wypełniamy żołądek płynem, który nie ma kalorii i zmniejsza ilość miejsca na jedzenie. Ludzie czują się pełni i jedzą mniej – wyrokuje Brenda Davy, profesor żywienia na Virginia Tech. Przyznaje także, że od dawna zalecano picie wody przed posiłkiem, by zahamować apetyt, jednak jej badania potwierdziły dotychczasowe przypuszczenia.

 

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2010-08/acs-ctc080910.php