Wieczna pamięć miłorzębu

2019-06-21

Jest takie drzewo, któremu osoby cierpiące na demencję mogą zawdzięczać poprawę sprawności umysłowe. To miłorząb japoński – roślina, która w pewnym stopniu sięga pamięcią setki milionów lat wstecz.

Miłorząb na ziemi pojawił się już 260 milionów lat temu. Według Encyklopedii Britannica miało to miejsce jeszcze w erze paleozoicznej. Dawno. Od tego czasu niezwykłe drzewo opierało się zmianom klimatu. Ze względu na swoje umiejętność przetrwania mówi się o drzewie nawet “żywa skamielina”. Faktycznie miłorząb ma nieprzeciętne właściwości, dzięki budowie chemicznej opiera się działaniom wielu patogenom i zmianom mutacyjnym. Nic więc dziwnego, że najstarsze drzewa rosnące w Chinach mogą mieć nawet ponad 2000 lat!

Miłorząb przeciw demencji

Co takiego kryje się w miłorzębie? Flawonoidy, proantocyjanidy, ginkgolidy, bilobalidy. To między innymi dzięki nim miłorząb (łac. ginko biloba) ma ochronny wpływ na na tkankę mózgową i wspomaga organizm w  minimalizowaniu niekorzystnych następstw niedotlenienia i niedokrwienia mózgu. Ekstrakt z miłorzębu może być także istotnym wsparciem w leczeniu i zapobieganiu demencji.

Demencja jest zespołem różnych objawów wskazujących na pogorszanie się funkcji intelektualnych, poznawczych człowieka. Osoby z demencją mają problemy z pamięcią, logicznym myśleniem. Często związane jest to z poważnymi zmianami w mózgu czego przykładem jest choćby choroba Alzheimera. Potwierdziły to choćby badania kliniczne, które zostały opublikowane w piśmie Pharmacopsychiatry. Według nich ekstrakt EGb 761 (z ginko) wpłynął pozytywnie na poprawę pamięci i zachowań społecznych.

Wolne rodniki wymiatane przez ginko

Do podobnych wniosków doszli badacze z New York Institute for Medical Research.

Swoje wnioski opublikowali w prestiżowym Journal of the American Medical Association (JAMA). Okazało się bowiem, że podawany ekstrakt z miłorzębu był nie tylko bezpieczny dla pacjentów z demencją, ale i poprawiał wydajność funkcji poznawczych. Pacjenci wykazywali także poprawę w relacjach społecznych.

Ekstrakt z liści ginko biloba zachowuje swoje wszechstronne działanie róznym związkom w nim zawartym. Dzięki temu ma, pisząc w dużym skrócie, większą siłę rażenia, np. w wymiataniu wolnuch rodników, czyli agresywnej formy tlenu, który niszczy układ nerwowy. Miłorząb usprawnia także przepływ  krwi przez mózg. W konsekwencji ekstrakt wpływa na podwyższenie przepływu  i dostarczanie ważnych składników do komórek mózgu, osłaniając także błony komórkowe przed niszczącym działaniem wolnych rodników.

 

Proof of efficacy of the ginkgo biloba special extract EGb 761 in outpatients suffering from mild to moderate primary degenerative dementia of the Alzheimer type or multi-infarct dementia.

A Placebo-Controlled, Double-blind, Randomized Trial of an Extract of Ginkgo Biloba for Dementia

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.