Wieczna pamięć miłorzębu

2019-06-21

Jest takie drzewo, któremu osoby cierpiące na demencję mogą zawdzięczać poprawę sprawności umysłowe. To miłorząb japoński – roślina, która w pewnym stopniu sięga pamięcią setki milionów lat wstecz.

Miłorząb na ziemi pojawił się już 260 milionów lat temu. Według Encyklopedii Britannica miało to miejsce jeszcze w erze paleozoicznej. Dawno. Od tego czasu niezwykłe drzewo opierało się zmianom klimatu. Ze względu na swoje umiejętność przetrwania mówi się o drzewie nawet “żywa skamielina”. Faktycznie miłorząb ma nieprzeciętne właściwości, dzięki budowie chemicznej opiera się działaniom wielu patogenom i zmianom mutacyjnym. Nic więc dziwnego, że najstarsze drzewa rosnące w Chinach mogą mieć nawet ponad 2000 lat!

Miłorząb przeciw demencji

Co takiego kryje się w miłorzębie? Flawonoidy, proantocyjanidy, ginkgolidy, bilobalidy. To między innymi dzięki nim miłorząb (łac. ginko biloba) ma ochronny wpływ na na tkankę mózgową i wspomaga organizm w  minimalizowaniu niekorzystnych następstw niedotlenienia i niedokrwienia mózgu. Ekstrakt z miłorzębu może być także istotnym wsparciem w leczeniu i zapobieganiu demencji.

Demencja jest zespołem różnych objawów wskazujących na pogorszanie się funkcji intelektualnych, poznawczych człowieka. Osoby z demencją mają problemy z pamięcią, logicznym myśleniem. Często związane jest to z poważnymi zmianami w mózgu czego przykładem jest choćby choroba Alzheimera. Potwierdziły to choćby badania kliniczne, które zostały opublikowane w piśmie Pharmacopsychiatry. Według nich ekstrakt EGb 761 (z ginko) wpłynął pozytywnie na poprawę pamięci i zachowań społecznych.

Wolne rodniki wymiatane przez ginko

Do podobnych wniosków doszli badacze z New York Institute for Medical Research.

Swoje wnioski opublikowali w prestiżowym Journal of the American Medical Association (JAMA). Okazało się bowiem, że podawany ekstrakt z miłorzębu był nie tylko bezpieczny dla pacjentów z demencją, ale i poprawiał wydajność funkcji poznawczych. Pacjenci wykazywali także poprawę w relacjach społecznych.

Ekstrakt z liści ginko biloba zachowuje swoje wszechstronne działanie róznym związkom w nim zawartym. Dzięki temu ma, pisząc w dużym skrócie, większą siłę rażenia, np. w wymiataniu wolnuch rodników, czyli agresywnej formy tlenu, który niszczy układ nerwowy. Miłorząb usprawnia także przepływ  krwi przez mózg. W konsekwencji ekstrakt wpływa na podwyższenie przepływu  i dostarczanie ważnych składników do komórek mózgu, osłaniając także błony komórkowe przed niszczącym działaniem wolnych rodników.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Proof of efficacy of the ginkgo biloba special extract EGb 761 in outpatients suffering from mild to moderate primary degenerative dementia of the Alzheimer type or multi-infarct dementia.

A Placebo-Controlled, Double-blind, Randomized Trial of an Extract of Ginkgo Biloba for Dementia

 

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.