Więcej witaminy B, mniej udarów

2019-06-21

Suplementy zawierające witaminy z grupy B mogą zmniejszyć ryzyko udaru mózgu. Tymczasem w światowych statystykach udary zajmują trzecie miejsce wśród zgonów. W Polsce co roku na udar mózgu zapada około 70 tys. osób. 30 tys. z nich umiera.

Większość cierpiących z powodu tej choroby to osoby powyżej 65. roku życia. Udary są też głównym powodem niesprawności ludzi po czterdziestym roku życia.

12 proc. mniej udarów

Według badaczy, aby zmniejszyć ryzyko udaru należy obniżyć poziom homocysteiny we krwi. W magazynie Clinical Nutrition opublikowana została praca naukowa stworzona na Zhejiang University w  Chinach, National Health Research Institutes na Tajwanie i Monash University w Australia. W sumie wzięto pod uwagę 19 różnych badań na 47 921 osobach przyjmujących kwas foliowy z witaminą B6 i B12 lub bez, w odniesieniu do grup przyjmujących placebo. Okazało się, że osoby, które otrzymywały witaminę B były o 12 proc. mniej narażone na ryzyko udaru niż reszta.
Według naukowców witamina B może być częścią terapii prewencyjne. Wciąż szukają oni jednak dokładniejszych informacji na ten temat.

Polub rodzinę

Nasz organizm nie potrafi magazynować witamin z grupy B (są rozpuszczalna w wodzie), dlatego należy je dostarczać regularnie. Bogatym źródłem są rośliny zielone, brokuły, jarmuż, kalafiory, migdały. Witaminy B6 szukaj w produktach z nisko przetworzonej mąki, drożdżowych, wątróbce, mięsie, rybach, bananach. Dobrym źródłem witaminy B12 jest z kolei wątróbka, nerki, czerwone mięso, śledzie, makrele, sardynki, pstrągi jajach, serach i mleko.
Jak przystało na prawdziwą rodzinę, w preparatach dobrze jest przyjmować w kompleksie, łącznie z  inozytolem i choliną – substancjami o charakterze parawitamin.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0261561411000057

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.