Więcej karnityny, więcej seksu

2019-06-21

Panowie w kwiecie wieku, miewający problemy w życiu intymnym, łaskawszym okiem powinni spoglądać na szklane buteleczki z niepozorną substancją – karnityną. Wskazują na to choćby badania Giorgio Cavalliniego.

O pozytywnym wpływie na płodność mężczyzn od dawna piszą badacze na całym świecie. Wyższe stężenie karnityny w nasieniu jest związane z większa ilością i ruchliwością plemników. Suplementowanie tej substancji może być więc korzystne u panów w okresie starania się o potomstwo.

Ciekawe wyniki można jednak przeczytać w badaniach przeprowadzonych przez Włocha Giorgio Cavalliniego. Jego zdaniem karnityna ma także wpływ na ogólną poprawę życia seksualnego.

Karnityna lepsza od testosteronu

Z opublikowanego w piśmie Urology artykułu dowiadujemy się, że karnityna może być korzystniejsza w poprawie jakości erekcji, życia seksualnego i nastroju u starzejących się mężczyzn, niż testosteron. W związku z tym, można uniknąć pewnych efektów ubocznych, jakie mogą występować przy stosowaniu testosteronu.

Karnityna a popęd płciowy i zmęczenie

Cavallini postanowił zbadać zastosowanie karnityny i testosteronu w przypadku zmniejszonego popędu płciowego oraz pogłębiającego się zmęczenia. Sytuacje te pojawiają się u części mężczyzn wraz z wiekiem. Dotychczas najczęściej stosowano terapie testosteronem. Włosi zebrali więc grupę 130 mężczyzn w wieku od 60 do 74 i losowo podzielili ich na trzy grupy. Czterdziestu pięciu panów otrzymało karnitynę, 45 placebo a 40 testosteron.

 

Poprawa sprawności seksualnej

Zarówno w grupie przyjmującej karnitynę jak i testosteron mężczyźni odnotowywali poprawę sprawności seksualnej, ale to osoby przyjmujące karnitynę czuły się lepiej. U mężczyzn, którzy stosowali testosteron zanotowano pewien wzrost objętości prostaty, obniżenie poziomu hormonu luteinizującego i niezmienionych poziomy PSA (antygen gruczołu krokowego). Karnityna nie miała wpływu na którykolwiek z tych trzech wskaźników. Zarówno testosteron jak i karnityna wpłynęły na zmniejszenie zmęczenia.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Źródła treści

Cavallini G et al. Carnitine versus androgen administration in the treatment of sexual dysfunction, depressed mood, and fatigue associated with male aging. Urology 2004 Apr; 63(4): 641-46

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.