Wdychanie smogu jest jak palenie papierosów

Palenie papierosów, smog, witamina C i witamina E to na pozór luźno ze sobą związane słowa. Na pozór, bo smog truje podobnie jak papierosy, a w dodatku naukowcy odkryli ciekawy związek między paleniem tytoniu a niedoborami witaminy C.

Świadomość zagrożeń jakie ulatują z tlącego się tytoniu jest coraz większa. Według Ministerstwa Zdrowia blisko 67 tysięcy Polaków umiera rocznie z powodu palenia papierosów. Z kolei komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella podała wstrząsające dane na temat smogu. Według Unii Europejskiej około 44 tys. Polaków rocznie umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza.

Miejskie powietrze truje

Na pierwsze pociągnięcie nosem smog i palenie papierosów to jednak dwie różne sprawy. Tylko pozornie. W bardzo przekonujący sposób pokazują to autorzy kalkulatora przeliczającego miejskie powietrze na papierosy. Narzędzie powstało w oparciu o dane na temat średniej koncentracji benzo[a]pirenu z prawie 60 miast w Europie i USA. Analiza i opracowanie danych możliwe było dzięki Krakowskiemu Alarmowi Smogowemu, Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska i materiałów z Międzynarodowego Kongresu Czystego Powietrza.
Benzo[a]piren jest rakotwórczą substancją, która unosi się zarówno w dymie papierosowym, jak i smogu. Badacze założyli więc, że przeciętna dorosła osoba wdycha 20 m3 powietrza dziennie, powietrze miejskie zawiera pewne stężenie benzo[a]pirenu, a powietrze w pomieszczeniu jest o 10% czystsze.
Łącząc wszystkie powyższe 3 składowe (znane z pomiarów), można obliczyć, ile benzo[a]pirenu wdychamy w danym okresie czasu.
Jeśli weźmiemy jeszcze dane na temat ilości, którą wdychalibyśmy, gdybyśmy wypalili jednego papierosa, możemy oszacować ile papierosów będziemy musieli palić, aby wdychać taką samą ilość benzo[a]pirenu oddychając zanieczyszczonym miejskim powietrzem.

Kalkulator policzy za Ciebie

Spokojnie, nie trzeba tego liczyć samemu. Wystarczy wybrać miasto i kalkulator zrobi to za nas. Dane są jednak szokujące. Mieszkaniec Krakowa wdycha ekwiwalent trucizny zawartej w 10 papierosach dziennie. Warszawiak: 3,6, poznaniak 6,7, Gdańszczanin 1,9. Można to zrobić samemu.

 

Palisz? Masz problem z witaminą C i E

Palenie tytoniu jest związane z ryzykiem występowania wielu chorób: nowotworów, chorób płuc, układu krążenia. Najnowsze badania wskazują także na obniżony poziom witaminy C i E w organizmach palaczy.
Eksperci z University of Stellenbosch tłumaczą, że dym papierosowy zawiera wiele wolnych rodników i innych utleniaczy. W związku z tym palacze są bardziej narażeni na stres oksydacyjny. Dym papierosowy przyczynia się również do dodatkowego tworzenia się utleniaczy w organizmie
poprzez wpływ na odpowiedź zapalną – immunologiczną.
Pewną barierą obronną są antyoksydanty, które utrudniają powstawanie stresu oksydacyjnego i zapobiegają uszkodzeniom. Witaminy i minerały działają jako przeciwutleniacze i mogą zmniejszać negatywne skutki palenia tytoniu. Badacze zwracają uwagę na witaminy, C i E oraz karotenoidy.

Ich zdaniem jednym z powodów, dla których palacze mogą mieć niższy poziom antyoksydantów we krwi mogą być gorsze nawyki żywieniowe i mniejsza dbałość o spożywanie warzyw i owoców w stosunku do niepalących. Ponadto ekspozycja osocza krwi na dym papierosowy obniża poziom witaminy C w osoczu.

Suplementuj witaminę C

Ciekawy związek między suplementacją witaminy C a poziomem witaminy E u osób palących przedstawili w 2006 roku naukowcy z Oregon State University (OSU). Wyniki badań oparto na badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanym placebo, z udziałem palących i niepalących

Wynika z nich, że suplementacja 1000 miligramów witaminy C dziennie może zmniejszyć o nawet 45% wskaźnik redukcji jednej z postaci witaminy E u palaczy. Ogólnie rzecz biorąc, suplementy witaminy C pomagały chronić funkcję i poziom witaminy E w osoczu. Palacze, którzy przyjmowali suplementy, mieli taki sam poziom ochrony antyoksydacyjnej jak osoby niepalące.

Uchronić witaminę E

Zdaniem Maret Traber z Instytutu Linusa Paulinga witamina E staje w jednej z pierwszych linii obronnych płuc przed niszczącym dymem papierosowym. Jeśli organizm ma odpowiedni poziom witaminy E, ten ochronny przeciwutleniacz może wchodzić w interakcje z rodnikami wytworzonymi przez dym papierosowy i zapobiegać zniszczeniu błon płucnych.

W tym procesie witamina E może jednak przekształcić się w destrukcyjny rodnik. Jeśli obecne są odpowiednie ilości witaminy C, może pomóc witaminę E wrócić do formy nieagresywnej i kontynuować jej rolę ochronną. Ale w przypadku braku odpowiedniego poziomu witaminy C proces ten ulega rozpadowi. Te i inne badania w Instytucie Linusa Paulinga wykazały również, że u palaczy, poziom witaminy E w tkankach jest zmniejsza się, aby utrzymać jej poziom we krwi.

 

The Effects Of Cigarette Smoking On The Serum Levels Of Some
Antioxidants (Vitamin C And E ) Amongst Male Smokers In Levels In College Of Health Sciences, Nnamdi Azikiwe University, Nnewi Campus, Anambra State. International Journal of Scientific Research and Management. 2018

Smoking and Vitamin C: Clarifying the concerns. Nutrition Information Centre University of Stellenbosch. Division of Human Nutrition.

Study With Smokers Finds That Vitamins Combine for Benefits. Linus Pauling Institute at Oregon State University.