UCII – ratunek dla stawów

1 min

2019-06-21

Jednym z najnowszych osiągnięć nauki jest składnik nazwany UC-II®. To specjalny niezdenaturowany kolagen, który pomaga naszemu organizmowi chronić i odżywiać stawy. Przedstawiamy film, który pokazuje, jak UC-II® walczy z bólem stawów i stanami zapalnymi.

UC-II jest naturalnym, bezpiecznym i wyjątkowo skutecznym produktem dietetycznym, w którego skład wchodzi niezdenaturowany kolagen typu II. UC-II wspiera ruchomość i elastyczność, ale także komfort stawów w codziennym życiu. Opatentowany skład UC-II został opracowany w oparciu o dwa badania kliniczne na ludziach, potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania specyfiku.

Niezdenaturowany kolagen typu II powstał z łańcuchów polipeptydowych połączonych ze sobą w taki sposób, że tworzą trójwymiarową strukturę przypominającą budowę elektrycznego kabla. Sprawia to, ze kolagen typu II jest silnym białkiem, którego tak łatwo nie zniszczą kwasy i peptydy znajdujące się w układzie pokarmowym.

W momencie, kiedy zażywamy go doustnie, niezmienione molekuły UC-II dochodzą aż do wyspecjalizowanego obszaru w jelicie cienkim nazywanym kępką Peyera. Kępka Peyera jest to zbiór komórek immunologicznych otoczonych komórkami epitelialnymi. Jej głównym zadaniem jest neutralizowanie przechodzącej przez jelito treści, w tym białek. Kiedy dochodzi do kontaktu ciągle niezmienionych molekuł UC-II z kępką Peyera, wyspecjalizowane komórki zagnieżdżone w wyściółce jelita zwane „komórkami żernymi” otacza¬ją je i przenoszą do wewnętrznego obszaru kępki Peyera. Tam zainicjowana zostaje reakcja immunologiczna. Jedną z wyspecjalizowanych grup komórek immunologicznych, które reagują wyłącznie na molekuły UC-II są limfocyty T regulatorowe. Kiedy regulatory T zostaną pobudzone, opuszczają jelito i przechodzą do krwi i naczyń limfatycznych, a następnie wędrują przez organizm dochodząc ostatecznie do stawów.

Regulatory T pobudzone przez UC-II wydzielają dwa rodzaje cytokin – TGF-β oraz IL-10 – które mogą w sposób korzystny odmienić rodzaj reakcji immunologicznej, jak również innych procesów biologicznych zaangażowanych w utrzymanie zdrowia tkanek. Ból stawów często umiejscawia się w kolanie. Każdego dnia, w procesie normalnego zużywania się jego elementów, dochodzi do mikrouszkodzeń powodujących uwalnianie się substancji chemicznych, które wywołują ból w trakcie używania stawu.

U zdrowych osób, naturalny proces odbudowy zmniejsza ból. Jednym z uczestników tego procesu są chondrocyty, komórki odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu oraz innych pozakomórkowych białek, takich jak proteoglikany, które tworzą macierz budowy stawu kolanowego. Ponieważ w tkance stawu kolanowego mikrouszkodzenia narastają, do akcji przystępują chondrocyty, które usuwają uszkodzone komórki, zastępując je zdrową tkanką. Proces ten jest sterowany przez cytokiny prozapalne wytwarzane przez chondrocyty. Cytokiny te aktywują również inne komórki w stawie kolanowym, pomagając w ten sposób w procesie oczyszczania. Ta właśnie przejściowa akcja, przypominająca w swej naturze proces zapalny, odczuwana jest często jako bolesność stawu.

Po zakończeniu procesu oczyszczania, chondrocyty przechodzą w tryb naprawy, “układając” w stawie warstwy m.in. kolagenu typu II oraz proteoglikanów. Aby przejście do fazy naprawy było możliwe, chondrocyty musza najpierw wytworzyć, a potem zareagować na cytokiny przeciwzapalne TGF-β oraz IL-10. Te właśnie przeciwzapalne molekuły okazują się być kluczowymi siłami napędowymi, przekształcającymi metabolizm chondrocytów z fazy oczyszczania w fazę odbudowy. Proces ten wspomagają limfocyty T-regulacyjne pobudzone przez kolagen UC-II, które niejako zachęcają chondrocyty do produkcji kolagenu typu II i proteoglikanów. Takie działanie powoduje wzrost stężenia cytokin TGF-β oraz IL-4. Stąd właśnie uważa się, że przyjmowanie preparatu UC-II znacznie ułatwia i przyspiesza odbudowę zużywającego się stawu kolanowego.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Undenatured type II collagen (UC-II®) for jointsupport: a randomized, double-blind, placebo-controlled study in healthy volunteers. James P Lugo, Zainulabedin M Sailed, Francis C Laud, Jhanna Pamela L Molina, Michael N Pakdaman, Arya Nick Shammies and Jay K Adani

Oral administration of type-II collagen peptide 250-270 suppresses specific cellular and humoral immune response in collagen-induced arthritis. Zhou P, Li XY, Wang HK, et al. Cain Immune. 2007 Jan;122(1):75-84.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.