Testosteron lubi witaminę D

2019-06-21

Co każdy mężczyzna powinien mieć? Witaminę D! Każdy mężczyzna powinien też wiedzieć co jej zawdzięcza. A lista jest znacząca. Witamina D wpływa na poziom testosteronu we krwi, obniża ryzyko raka prostaty i pozytywnie wpływa na pracę serca. To bez wątpienia męska rzecz, choć i dla kobiet jest to jeden z podstawowych składników diety.

Czy wiesz, że niski poziom witaminy D ma bezpośredni wpływ na małą ilość androgenów w organizmie mężczyzn, co wiąże się z niskim poziomem testosteronu oraz słabymi wynikami sportowymi lub obniżoną sprawnością seksualną? Odpowiednio wysoki poziom witaminy D ma wpływ na wzrost masy mięśniowej oraz siłę mięśni.

Testosteron w górę

Naukowcy odkryli ponadto, że poziom witaminy D w organizmie mężczyzny ma wpływ na poziom testosteronu, to zaś bezpośrednio przekład się na męskie libido oraz płodność.Przekonać się można o tym czytając na przykład pracę badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Grazu. Zbadali oni panów, którym podawali  83 μg (3332 IU) witaminy D dziennie przez rok. Druga grupa w tym samym czasie dostawała placebo. Okazało się, że poziom testosteronu u osób, które przyjmowały witaminę D podniósł się (całkowity z 10.7 ± 3.9 nmol/l do 13.4 ± 4.7 nmol/l). Takich wyników nie zaobserwowano w grupie przyjmującej placebo.

Moc w słońcu

Witamina D powstaje w skórze dzięki promieniom UV. Badania nad związkiem między opalaniem mężczyzn a testosteronem zostały także przeprowadzone w Szwajcarii. Przeanalizowali oni wyniki 2299 mężczyzn. Okazało się, że najwyższy poziom testosteronu mieli w sierpniu. Na dodatek osoby, które miały wyższy poziom witaminy D we krwi miały też wyższy poziom testosteronu.
Naukowcy zachęcają więc do korzystania z naturalnych promieni słonecznych z rozsądkiem latem i przypominają, że przez pozostałą część roku panowie także powinni dbać o witaminę D. Świetnym jej źródłem jest tran z dorsza norweskiego.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21154195
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8493042.stm

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.