Sygnał by mięśnie wróciły na właściwy mTOR

2019-06-21

Po co tak naprawdę jamy białko? Nasz organizm potrzebuje ich do życia. To znich pobiera substancje, które budują nasze mięśnie. Bez nich nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Badania wskazują jednak, że specyficzne białka BCAA są nie tylko budulcem. Wysyłają także sygnał, by nasze ciało zaczęło budować mięśnie.

Gdy zjadamy białko (np. biały ser, kurczaka) nasz organizm rozkłada je na składniki nazywane aminokwasami. To te substancje potrafi potem spożytkować. Wśród aminokwasów są jednak ciekawe wyjątki. O ile większość z nich jest rozkładana w wątrobie, to istnieje mała grupka substancji, które są wykorzystywane bezpośrednio w mięśniach. Ta grupka to tzw. aminokwasy rozgałęzione (BCAA). Pod tą nazwą kryje się leucyna, izoleucyna i walina.

Zatrzymać rozpad mięśni

Dlaczego właśnie BCAA wzbudzają ostatnio tyle emocji wśród naukowców zajmujących się fizjologią wysiłku? Choćby dlatego, że okazuje się iż BCAA mogą zostać przekształcone w glukozę – paliwo dla naszych mięśni.

Dociekliwi badacze stwierdzili jednak, że gdy organizm szuka źródeł energii i sięga po l-leucynę, to zaczyna się proces kataboliczny – czyli degradacja białek mięśniowych. Osoby, które dbają o swoją muskulaturę wiedzą, że dzieje się to właśnie ze szkodą dla niej. Dlatego powinny one zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości BCAA przed wysiłkiem. Dostarczanie aminokwasów rozgałęzionych jest więc niezbędne dla ochrony mięśni. Szczególnie ważne jest top dla osób stosujących dietę niskowęglowodanową. Wówczas podczas treningu szybciej tracą one naturalne paliwo z cukrów.

BCAA daje sygnał do budowy

Bardzo ciekawe są jednak doniesienia o sygnałowej roli BCAA. Aminokwasy te, w szczegółności leucyna, mają zdolność do wysyłania sygnału, “informowania” organizmu, by zaczął budować mięśnie. Proces ten jest dosyć skomplikowany i jest związany z funkcjonowaniem mTOR. To rodzaj regulatorem tempa wielu procesów zachodzących wewnątrz komórek.  Wróćmy teraz do leucyny. Gdy dostarczymy ją do naszego organizmu z pożywieniem ten aktywuje mTOR i zwiększa zdolność do rozrostu mięśni.

Najskuteczniejsze jako trio

Dlaczego więc osoby dbające o mięśnie nie miałyby sięgać po samą leucynę? Otóż jest ona najskuteczniejsza gdy występuje razem z waliną i izoleucyną. Wybierając więc preparat z BCAA należy zwrócić uwagę na etykietę. Najwięcej powinno być w nim leucyny, a walina i izoleucyna powinny występować we względnej równowadze jeśli chodzi o ilość. Skuteczność działania podnosi także obecność witaminy B6 (chlorowodorek pirydoksyny).

Autor tekstu: Oskar Berezowski

mTOR w fizjologii i patologii układu nerwowego. Małgorzata Perycz, Łukasz ŒWiech, Anna Malik, Jacek Jaworski, Pracownia Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej, Warszawa

Recent advances in the regulation of the TOR pathway by insulin and nutrients.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.