Sojusznik wątroby – metionina

2019-06-21

Wątroba jest wielką oczyszczalnią naszego organizmu. Sama jednak nie poradzi sobie z toksynami. Czasem pomóc może jej metionina – substancja, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała.

Już od dziecka słyszymy, że białka są nam niezbędne do życia. To dzięki nim są budowane mięśnie. Składają się one jednak z wielu aminokwasów, których rola jest bardzo skomplikowana. Takim własnie aminokwasem jest metionina, którą musimy jeść, by funkcjonować. Jest ona bardzo ważnym elementem zdrowia naszych naczyń krwionośnych. Wiele badań wskazuje, że osoby, u których następuje prawidłowa przemiana metioniny nie mają problemu z homocysteiną współodpowiedzialną za miażdżycę. Lekarze cały czas badają wpływ metioniny na łagodzenie objawów depresji. To jednak nie koniec. Metionina odgrywa bardzo istotną rolę w procesie detoksykacji i oczyszczania organizmu. Stosuje się ją więc w leczeniu i zapobieganiu uszkodzeń wątroby. Hamuje ponadto procesy otłuszczania wątroby oraz usprawnia wydzielanie żółci, substancji, za pomocą której wiele toksyn przenoszonych jest do jelita, a następnie wydalanych z organizmu.

Oczyszczenie z toksym

Metionina jest wykorzystywana w naszym ciele do syntezy glutationu. Wyłapuje on reaktywne czynniki ochraniając komórki przed uszkodzeniem ze strony toksyn. Glutation umożliwia na przykład usuwanie szkodliwych substancji, które pojawiają się w wątrobie w wyniku przyjowania popularnych leków przeciwbólowych.

Jak ona to robi? W wyniku rozkładu np. paracetamolu pojawia się toksyczny N-acetylo-para-benzochinonu. Nasz organizm potrafi się jednak przed nim bronić. Między innym za sprawą glutationu. Szkodliwa substancja jest bowiem w wątrobie “przyklejana” do glutationu. Wszystko jest dobrze, gdy nie przesadzamy z lekami lub niewłaściwie się odżywiamy. Jeśli w organizmie jest zbyt mało metioniny, nie powstaje także odpowiednia ilość glutationu. “Bezpańskie” toksyny zaczynają gromadzić się w wątrobie, uszkadzając ją. Dlatego tak istotny jest odpowiedni poziom metioniny i substancji (miedzy innymi witaminy z grupy B, kwas foliowy), które przekształcają ją w korzystne dla nas substancje.

Piękniejsza skóra z metioniną

Chronienie wątroby, naczyń krwionośnych i zmniejszanie objawów depresji, to nie jedyne potencjalne zastosowania metioniny. Zakwaszając mocz i żółć zapobiega wytrącaniu się złogów w drogach moczowych i żółciowych, ponadto zapobiega ich zakażeniu. Metionina zwiększa syntezę kreatyny w mięśniach, co z kolei jest dostrzegane przez naukowców pracujących nad naturalnymi środkami wspierającymi wydolność fizyczną ustroju. Metionina ma także działanie przeciwtrądzikowo (reguluje wydzielanie tłuszczu przez skórę). Przyspiesza wzrost włosów i paznokci oraz regenerację skóry, kości i chrząstek.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Fizjologia człowieka w zarysie, Władysław Traczyk, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013, wyd.8

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.