Przeziębienie? Cynk skraca czas trwania choroby

2019-06-21

Suplementy cynku mogą zmniejszyć dolegliwości i czas trwania przeziębienia. Najnowsze badania potwierdzające tę teorię przedstawili niedawno na łamach The Cochrane Collaboration Meenu Singh i Rashmi R Das z indyjskiego Institute of Medical Education.

Wyniki 15 radnomizowanych badań klinicznych wykazały, że osoby, które brały cynk przez siedem dni od początku pojawienia się symptomów przeziębienia chorowały krócej i łagodniej niż grupa, której podawano placebo.
Przeziębienie jest spowodowane przez rinowirusy. Do tej pory nie opracowano jednej skutecznej metody leczenia przeziębienia. Przyczyna jest bardzo złożona – naukowcy wyodrębnili już ponad 100 rodzajów wirusów wywołujących przeziębienie. Potencjalnie należałoby więc przyjmować około 100 szczepionek, gdyż do tej pory nie udało się opracować jednej, która chroniłaby przed wszystkimi szczepami.

Cynk profilaktycznie

Cynk wymieniany jest jednak coraz częściej jako suplement zalecany w profilaktyce, pozwalający znacznie zmniejszyć zachorowalność. Jak pokazuje wiele badań naukowych cynk hamuje replikację rinowirusów. Ostatnie opracowali Meenu Singh i Rashmi R Das z indyjskiego Institute of Medical Education wzieto w nich pod uwagę  15 randomizowanychkontrolowanych badań klinicznych, przeprowadzonych na 1360 uczestnikach ze wszystkich grup wiekowych.

Choroby rzadziej i krócej

Singh i Cochrane stwierdzili, że przyjmowanie cynku (w postaci pastylek do ssania lub syropu) jest korzystne w zmniejszeniu czasu trwania i intensywności przeziębienia u ludzi zdrowych, gdy zostanie on podany w ciągu 24 godzin od wystąpienia objawów. Według badań przyjmowanie przez co najmniej pięć miesięcy suplementów cynku zmniejsza częstotliwość przeziębień. Dzieci, które go przyjmowały rzadziej opuszczały zajęcia w szkole i rzadziej przepisywano im antybiotyki w porównaniu do grupy biorącej placebo.
Badania opublikowane przez The Cochrane Collaboration nie rekomendują określonej dawki ani formy podawania cynku. Przywołują jednak badania, w których pacjenci otrzymywali tabletki do ssania zawierające 23 mg glukonianu cynku lub placebo (dawkowanie 1 tabletka co 2 godziny po przebudzeniu). Po tygodniu leczenia 86 proc. badanych nie skarżyło się na żadne objawy przeziębienia, podczas gdy w grupie otrzymującej placebo odsetek ten wyniósł 46 proc. Czas występowania objawów przeziębienia był prawie trzykrotnie krótszy u pacjentów przyjmujących cynk.

Aktywniejsza ochrona

Cynk uczestniczy praktycznie we wszystkich aspektach działania układu immunologicznego, włączając grasicę (główny organ układu odpornościowego), oraz w produkcji i aktywności białych krwinek (limfocytów i limfocytów T). W przypadku grasicy suplementacja cynkiem ma bardzo duży wpływ na wydzielanie hormonu grasicy tymuliny. Ma to korzystny wpływ na osoby w każdym wieku,  ale jest ono szczególnie istotne w odbudowie funkcji immunologicznych u osób starszych. Cynk również posiada bezpośrednie właściwości antywirusowe. Blokuje antygen związany z czynnością limfocytów i hamuje dzięki temu reakcję zapalną wywołaną przez wirusy. Jony cynku hamują także replikację wirusa poprzez utrudnienie tworzenia jego kapsydu (części cząstki wirusa, w której zawarty jest materiał genetyczny) oraz blokują receptory dla międzykomórkowej cząsteczki adhezyjnej, która jest używana przez rinowirusy do połączenia z powierzchnią atakowanych komórek. Wiązanie jonów cynku do powierzchni wirusa HRV jest przejściowe i dlatego przy stosowaniu tego preparatu należy cały czas podtrzymywać jego stężenie w ślinie.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD001364.pub3/abstract

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.