Pokrzywa na włosy

2019-06-21

Ekstrakty z liści i korzeni pokrzywy mogą być stosowane jako środki wzmacniające korzonki włosowe. Zapobiegają łupieżowi oraz łojotokowi skóry. Piękna fryzurę możemy pielęgnować pijąc, jedząc lub nakładając na głowę szampon z tym ziołem.

Dlaczego mężczyźni tracą włosy? Niewłaściwa dieta, stres i hormony. Taka mieszanka  skutecznie przyprawia o łysinę. Szczególnie ciekawy jest wpływ hormonów. Za łysieniem stoi bowiem testosteron.  Proces ten jednak jest dosyć skomplikowany. Warto go mimo wszystko poznać by zrozumieć jak radzić sobie z wypadaniem włosów.

Hormony osłabiają mieszki

Otóż mieszki włosów zawierają  specyficzny enzym – 5 alfa reduktazę. Brzmi nudno, ale ma niesamowitą właściwość. Przekształca bowiem testosteron w znacznie silniejszy dihydrotestosteron (DHT). Związek ten w komórkach większości tkanek ma efekt wzrostowy. Jeśli więc chcemy  zwiększyć masę mięśniową, to większy poziom DHT nam w tym pomoże. Jest jednak pewien wyjątek – mieszki włosowe. Pod wpływem DHT stają się one mniejsze i słabsze, a włosy robią się cieńsze i wypadają. Co ciekawe podobny mechanizm występuje w przypadku przerostu gruczołu krokowego, które może być stymulowane właśnie przez 5 alfa reduktazę.

Badania naukowe wskazują na jeszcze jedno niekorzystne działanie DHT: nie tylko  prowadzi do miniaturyzacji mieszków, ale i stymuluje rozwój gruczołów łojowych. U panów, u których zdiagnozowano tzw. androgenowe łysienie występuje właśnie  łojotokowe zapalenie skóry.

Pokrzywa kontra enzym

Leczenie łysienia androgenowego jest więc dosyć skomplikowane. Na poziom androgenów, czyli męskich hormonów ma bowiem wpływ bardzo wiele czynników. Stresu także nie da się uniknąć stosujące jedną złotą formułę. Naukowcy wskazują więc, że jednym ze sposobów jest próba ograniczenia wpływu 5 alfa reduktazy na mieszki włosowe. Pomocna może okazać się właśnie pokrzywa. Do takich wniosków doszedł między innymi zespół z Universität des Saarlandes. Innym składnikiem, który ogranicza niekorzystne działanie 5 alfa reduktazy jest Saw Plametto (palma sabalowa).Warto tu także wspomnieć o tym, że ponieważ składniki korzenia pokrzywy oddziałują z białkami wiążącymi testosteron (5alfa-reduktazę i aromatazę) jest on wykorzystywany do produkcji preparatów łagodzących dolegliwości gruczołu krokowego.

Kompleksowa odpowiedź

Pokrzywa wydaje się więc być kompleksową odpowiedzią na kłopoty z częścią męskich problemów. Wykazuje działanie przeciwłojotokowe, przeciwłupieżowe, i wzmacniające cebulki włosów. Przyspiesza leczenie łojotokowego zapalenia skóry. Specjaliści doceniają także pomocną rolę pokrzywy w zapobieganiu utracie włosów na tle nerwowym i stresogennym.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Inhibition of 5 α-reductase and aromatase by PHL-00801 (Prostatonin®), a combination of PY102 (Pygeum africanum) and UR102 (Urtica dioica) extracts. Hartmann, R. W.; Mark, M.; Soldati, F. (1996). Phytomedicine 3 (2): 121–128.Fitoterapia łagodnego przerostu gruczołu krokowego (BPH). Tomasz Baj. Aptekarz Polski, grudzień 2012, nr 76/54

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.