Witamina D3 1000 IU do ssania
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach - 69.99 zł.
Na stanie
1 min
2019-06-21
Dla wielu z nas, piękna i zdrowa skóra jest związana z jej odpowiednim kolorytem. A z a jej kolor odpowiada między innymi odpowiednia dieta. Nie może w niej zabraknąć żelaza, które… może chronić np. przed bladością.
Gdy mówimy o pięknej skórze często pojawia się myśl o karotenie. To on nadaje jej powabny kolor. Witaminy A, B, C, D, E, cynk, miedź, selen, MSM, krzem, cynk, prolina, lizyna – odpowiednio ją odżywiają. Jest jednak jeszcze jeden ważny składnik, który nie kojarzy się ze skórą, a jest dla niej ważny – żelazo.
Żelazo trafia do organizmu drogą pokarmową. Jest wchłaniane w dwunastnicy. To ważny moment, bo nasz organizm nie usuwa niemalże żelaza, nie ma fizjologicznej drogi wydalania żelaza z ludzkiego ciała. Musi go więc wchłonąć odpowiednią ilość, a następnie przetwarzać w ferrytynę (związek żelaza z białkiem). W skórze żelazo także występuje łącznie z białkiem tworzącym kolagen, a więc podstawowym składnikiem naszej skóry, tkanek chrzęstnych, włosów, kości. Bez żelaza nasza skóra nie mogłaby funkcjonować. Mało tego! Homeostaza żelaza to istotny element w walce ze stresem oksydacyjnym. Może być to ważne szczególnie latem. Podczas opalania, nasza skóra wystawiona jest na działanie promieni UV, które prowadzą i do pozytywnych zmian w ciele (choćby powstawania witaminy D) i do negatywnych – powstawaniu wspomnianych wyżej wolnych rodników i przyspieszania starzenia się skóry.
Mało kto jednak wie, że przez skórę wydalamy nie tylko pot, ale i żelazo! Organizm fizjologicznie nie do końca potrafi regulować wydalania żelaza. Pierwiastek ten, nawet z rozpadających się krwinek zostaje ponownie wykorzystany do powstawania nowych. Utrata żelaza odbywa się m.in. przez złuszczanie enterocytów (komórek jelita cienkiego) lub… skóry. Naukowcy twierdzą, że taką drogą, tracone jest około 1-2mg żelaza dziennie.
Bladość uchodziła niegdyś za zaletę. Damy o skórze koloru kości słoniowej uznawano za okazy piękna. Obecnie, pojawiająca się nagle blada skóra to możliwa oznaka niskiej ilości żelaza i/lub witaminy B12 w naszym organizmie. Jeżeli bladości skóry towarzyszy zmęczenie, ogólne osłabienie, warto zwrócić się do lekarza.
Nasza skóra jest więc z żelaza (i wielu innych składników), ale nie jest niezniszczalna. Okazuje się, że według naukowców powodzenie gojenia blizn może być związane z odpowiednim poziomem żelaza we krwi. Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje, że aż 80% ludzi na całym świecie może nie posiadać wystarczającej ilości żelaza w swoim organizmie. Po konsultacji lekarskiej, często wystarcza zmiana nawyków żywieniowych: włączenie do diety produktów bogatych w ten składnik (mięso wołowe, orzechy, zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarnistych, rośliny strączkowe). Trzeba pamiętać, że żelazo lepiej wchłania się w towarzystwie witaminy C. Dla żołądka łagodną formą jest na przykład diglicynian żelaza (połączenie z białkiem).
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Bains J. W., Crawford D. T., Ketcham A. S. (1966). Effect of chronic anemia on wound tensile strength: correlation with blood volume, total red blood cell volume and proteins. Ann. Surge. 164
Winberg K. E. (2013). Regulation of systemic iron homeostasis. Curt. Open. Hematol.
Wright J., Richards T., Srai K. S. (2014). The role of iron in the skin and cutaneous wound healing. Frontiers in Pharmacology.
Yiannikourides A., Latunde-Dada G.O. (2019). A Short Review of Iron Metabolism and Pathophysiology of Iron Disorders. Medicines.
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach - 69.99 zł.
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.