Panom może odbić palma

2019-06-21

Łagodny przerost gruczołu krokowego często dotyczy dotyczy panów po 50-tce. Od setek lat znany jest lek, który może łagodzić lub powstrzymać te zmiany. To wyciąg z palmy sabałowej. Dzięki niemu odsetek mężczyzn cierpiących na prostatę może się zmniejszyć.

Zacznijmy od początku, a więc od samej palmy. Na początku należy się bowiem Tobie, drogi czytelniku, małe wyjaśnienie. To nie jest wielkie drzewo, choć można pod nim znaleźć schronienie w upalny dzień. Drzewo palmy sabałowej może mieć 6-7 metrów, ale często jest ona zwykłym krzewem. No może trochę przesadziłem. Takim zwykłym krzewem to ona nie jest, bo może żyć nawet 700 lat. No i upodobała sobie miejsca, o których większość ludzi po cichu marzy: lasów Antyli i wysp Bahama. Występuje także na wybrzeżu Atlantyku, Florydzie, południu Europy i w Afryce.

Pozyskuje się z niej składnik, który coraz częściej stosowany jest w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (benign prostate hyperplasia, BPH). Przypadłość ta występuje szczególnie często u mężczyzn po 50 roku życia.

Niebezpieczne sygnały

Często przerost można stwierdzić samemu, gdy stanowi przeszkodę w odpływie moczu z pęcherza moczowego. Podstawowe objawy to:

  • osłabienie strumienia moczu
  • czekanie z rozpoczęciem oddania moczu (czyli mikcji)
  • przerywany strumień moczu
  • wykapywanie moczu z cewki po oddaniu moczu
  • oddawanie moczu „na raty”
  • uczucie niepełnego oddania moczu

Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy cały czas toczą o to spór.

Patogeneza BPH nie jest dotąd jednoznacznie określona. Część badaczy uważa, że winne są: dihydrotesteron i estrogenom, jako hormonom, a także prostaglandynom i leukotrienom, jako mediatorom stanu zapalnego.

Powstrzymać testosteron

Katarzyna Karłowicz-Bodalska w  Postępach Fitoterapii pisze, że za główną przyczynę namnażania komórek stercza uważa się zmiany w aktywności hormonalnej wewnątrz gruczołu krokowego, które powodują redukcję testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT), androgenu aktywującego proliferację komórek prostaty.

Do najsilniejszy naturalnych środków, które mogą być stosowane w leczeniu zalicza się: ekstrakt z owoców palmy sabałowej, ekstrakt z nasion dyni i ekstrakt z korzeni pokrzywy zwyczajnej.

Jaka jest ich skuteczność?

Warto zwrócił uwagę choćby na doświadczenia przeprowadzone w Niemczech z wykorzystaniem ekstraktu z palmy sabałowej. Badania przeprowadzono na 505 pacjentach z łagodnym lub umiarkowanym rozrostem prostaty, którym podawano 160 mg ekstraktu palmowego w kapsułkach 2 razy dziennie, doustnie, przez 3 miesiące.

Skuteczność leczenia, oceniana tradycyjnymi parametrami według międzynarodowej punktacji (International Prostate Symptom Score), takie jak częstość oddawania moczu, objętość moczu zatrzymanego, wielkość prostaty i in., została już zaobserwowana po 45 dniach leczenia. Po 90 dniach podawania leku większość pacjentów (88%) uznała terapię ekstraktem palmowym za skuteczną. Efekty uboczne, odnotowane u 5% pacjentów, były porównywalne z objawami niepożądanymi przy stosowaniu innych leków w terapii BPH.

Podobnych badań dotyczących palmy sabałowej jest znacznie więcej. Przerost prostaty jest jednak zawsze sygnałem, by zwrócić się do lekarza i nie należy go lekceważyć.

 

Use of saw palmetto extract for benign prostatic hyperplasia. Barrette E.P. Alternative Medicine Alert 1998

BPH-fitoterapia. Zalety i działania niepożądane. Przegląd Urologiczny 2004

Znaczenie ekstraktu z owoców palmy Serenoa repens (Sabal serrulata) w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Postępy Fitoterapii 2004

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.