Opadasz z sił? Żeń-szeń budzi moc

2019-06-21

Żeń-szeń to korzeń o niezwykłych właściwościach. W medycynie chińskiej traktowany jest niemal jak panaceum – lek na wszystko. Wśród całego wielobarwnego wachlarza jego sposobów oddziaływania na nasz organizm kolorem niezwykle pożądanym jest ten, który łagodzi zmęczenie. Według najnowszych badań może on także być istotny w leczeniu osób chorych na raka.

Zmęczenie towarzyszy osobom chorym na raka. Zdaniem badaczy z Kliniki Mayo, ten właśnie spadek sił, osłabienie, mają poważnego wroga – jest nim ekstrakt z korzenia żeń-szenia (Panax quinquefolius).

Naukowcy przebadali 340 pacjentów (którzy ukończyli leczenie na raka lub byli w trakcie terapii). Każdego dnia uczestnicy otrzymywali placebo lub 2000 miligramów żeń-szenia w postaci kapsułek.
Debra Barton, Ph.D., z Centrum Onkologii Kliniki Mayo zaznacza, że wykorzytstany w badaniu ekstrakt nie był przetwarzany przy użyciu etanolu. Ten może bowiem nadać żeń-szeniowi estrogenopodobne właściwości, które mogą być szkodliwe dla chorych na raka piersi.

Po czterech tygodniach, u osób które otrzymywały czysty żeń-szeń zaobserwowano jedynie nieznaczną poprawę objawów zmęczenia. Jednak po ośmiu tygodniach, grupa, która otrzymywała preparat ze słynnego korzenia wykazywała znaczną poprawę objawów ogólnego wyczerpania w porównaniu do grupy placebo.
– Po ośmiu tygodniach, zaobserwowaliśmy 20-punktową poprawę zmęczenia u chorych na raka, mierzoną na 100-punktowej skali znormalizowanej zmęczenia – tłumaczyła dr Barton podczas Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (American Society of Clinical Oncology, w skrócie właśnie ASCO).

Na wagę złota

Trudno się więc dziwić, że w zamierzchłych czasach za żeń-szeń płacono czystym złotem. Chińscy cesarzowie rezerwowali sobie plony z pieczołowicie chronionych upraw wyłącznie dla siebie. Pola były nie tylko osłaniane przed nadmiernym słońcem, ale i chronione przez wojsko. Jeden z władców wyznaczył nawet 10-tysięczną armię, której zadaniem było strzeżenie upraw.Niezwykłe właściwości korzeń zawdzięcza głownie ginsenozydom. Mają szerokie działanie: zmniejsza napięcie nerwowe, przeciwdziałają uczuciu zmęczenia, dodają energii, stymulują układ odpornościowy. Osoby stosujące ekstrakt żeń-szenia odczuwają więc przypływ energii są bardziej odporne na stres i rzadziej chorują.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Źródła treści
http://www.examiner.com/article/american-ginseng-battles-cancer-related-fatigue

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.