Niezbędna witamina D

2019-06-21

Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki. Zapobiega infekcjom płodu i wcześniejszym porodom. Lepszym pytaniem od tego “czy” jest pytanie “ile” potrzebuje jej kobieta ciężarna. W Polsce ponad 60 proc. kobiet w ciąży ma niedobory witaminy D.

Każda matka, myśląc o rozwijającym się w niej dziecku, szuka najbezpieczniejszych metod zapewnienia mu prawidłowego rozwoju. Jaka więc dawka witaminy D jest bezpieczna? Jaka optymalna?
Pod lupę wzięliśmy wyniki poważnych badań naukowych przeprowadzonych na setkach kobiet ciężarnych. Werdykt jest jednoznaczny i wskazuje na 4000 jednostek (IU) dziennie.

Niezbędna w czasie ciąży

Dr Carol Wagner i dr Bruce  Hollis z Medical University of South Carolina przeprowadzili badania na 350 kobietach będących w 12-16 tygodniu ciąży. Podzielili je na trzy grupy, które otrzymywały suplementy z witaminą D aż do porodu.
Część pań otrzymywała 400 jednostek (IU) dziennie, druga grupa 2000 jednostek i trzecia: 4000 jednostek. Wyniki zaskoczyły samych naukowców:
– Wiadomość jest taka, że wszystkie kobiety w ciąży powinny uzupełniać swoją dietę o 4000 IU dziennie – nie kryje Wagner przytaczając pozytywne efekty witaminy D: zmniejszone ryzyko wcześniactwa oraz infekcji.
Istotny był także pomiar poziomu witaminy D u noworodków. Najniższy limit wyznaczony przez amerykański Food and Nutrition Board (FNB) wynosi 20 ng/ml.Badania opublikowane przez Wagnera dla wielu naukowców były zaskakujące. Okazało się, że tylko w grupie, która przyjmowała 4000 jednostek witaminy D noworodki spełniały normy FNB.

Polskie niedobory

Według wielu polskich lekarzy witamina D w ilości ok. 200-400 jednostek dostępna w wielu preparatach wielowitaminowe dla kobiet ciężarnych, jest niewystarczająca. W naszych warunkach niewystarczające jest również dostarczanie organizmowi witaminy D z diety (niskie spożycie ryb).
Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D opracowane przez zespół ekspertów* mówią o suplementacji 800-1000 IU dziennie, którą należy prowadzić od II-go trymestru ciąży (jeśli normalna dieta i przebywanie na słońcu nie zapewniają właściwego poziomu).
Dawkowanie według polskiego Zespołu Ekspertów:

  • wcześniaki: 400-800 IU dziennie,
  • niemowlęta urodzone o czasie, karmione piersią: 400 IU na dobę (jednoczesna suplementacja witaminy D u matki karmiącej w ilości poniżej 2000 IU/d nie wpływa na dawkowanie witaminy D u dziecka),
  • niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym: 400 IU dziennie (przy spożyciu ok. 1000 ml mleka początkowego i ok. 700-800 ml mleka następnego dodatkowa suplementacja nie jest wymagana),
  • dzieci od 1. do 18. roku życia: 400 IU dziennie w okresie od października do marca, a także w miesiącach letnich, jeżeli nie jest zapewniona wystarczająca synteza skórna witaminy D (u dzieci z nadwagą/otyłością należy rozważyć zwiększenie dawki  do 800-1000 IU na dobę),
  • dorośli: 800-1000 IU/dobę w okresie od października do marca, a także w miesiącach letnich, jeżeli nie jest zapewniona wystarczająca synteza skórna witaminy D.

Jednak Hollis idzie jeszcze dalej: – Nasze odkrycia sugerują, że obecne normy na poziomie 600 jednostek dziennie wydane w 2010 roku przez Food and Nutrition Board powinny być podniesione do 4000 IU na dobę.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

http://pediatrics.aappublications.org/content/122/5/1142.abstract

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.