Niespotykanie spokojni po herbacie

2019-06-21

Codzienna suplementacja l-teaniną może pomóc ludziom z niepokojem skupić się na codziennych zajęciach. Nowe badanie z Japonii sugerują – pijmy herbatę.

Japończycy przywiązują szczególną wagę do picia herbaty. Wiążą z tym staranny ceremoniał, w którym każdy ruch, gest, kropla mają swoje znaczenie. Tradycja jej podawania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Z czasem ta sztuka zmienia się w styl, a dla niektórych sens życia. Jednym z najwybitniejszych specjalistów Chado, czyli “Drogi derbaty” jest Sen Soshitsu. Kultywuje tradycję przekazywaną od piętnastu pokoleń.

“Co jest najwspanialszą rzeczą dla ludzi, którzy tak jak ja, podążają drogą herbaty? Moja odpowiedź brzmi: jest nią wspólnota między gospodarzem a gościem, łącząca serca. Przy wspólnej filiżance herbaty odczuwasz jedność z przyrodą i odnajdujesz spokój.”

Filozofia l-teaniny

Już w samym słuchaniu o herbacie można odnaleźć kojący spokój. Dlaczego jednak możemy go odnaleźć także w samym naparze?

Odpowiedź na to pytanie kryje się nie tylko w filozofii Chado ale i w laboratoriach naukowych.

To tam z liści herbaty wyodrębniono aminokwas l-teaninę. Pomaga ona redukować stres, odpręża i poprawia jakość snu. L-teanina znajduje się w liściach w niskim stężeniu (mniej niż 2%), co oznacza że efektywne dawki (100-200mg/dzień) nie mogą być dostarczone wraz z pitą herbatą. Naukowcy badający fale mózgowe podczas odpoczynku zaobserwowali, że l-teanina zwiększa aktywność fal alfa w badaniu EEG. Takie zjawisko zachodzi wtedy, gdy odczuwamy odprężenie. Jednocześnie wiadomo że, aminokwas ten wywołuje zmiany w aktywności fal alfa, co sugeruje zwiększone przetwarzanie uwagi podczas zadań wymagających uwagi.

Dawka zwiększająca wydajność uwagi w zadaniach wizualnych, odpowiedzi czasu reakcji, wśród osób z symptomami skłonnością do wyższego niepokoju wynosi, według japońskich badań 200 mg.

„Biorąc pod uwagę że, l-teanina jest aminokwasem rozluźniającym, jest bezpośrednio lub pośrednio zaangażowana na poziomie neurochemicznym tym samym wpływ na nią ma kilka systemów neuroprzekaźników” – uważa naukowiec z University of Shiga Prefecture oraz Taiyo Kagaku. – Spożycie 200 mg l-teaniny może pomóc zwykłym ludziom ze skłonnością do wysokiego niepokoju na skupieniu się na codziennych zajęciach.

Studenci doświadczalni

Do takich wniosków japońscy naukowcy doszli badając osiemnastu zdrowych studentów i oszacowali ich poziomy niepokoju używając skali jawnego niepokoju (MAS).

Studenci z wysokim niepokojem zostali umieszczeni w jednej grupie, podczas gdy studenci z minimalnym niepokojem zostali umieszczeni w innej. Obie grupy otrzymały wodę lub wodę z dodatkiem 200 mg l-teaniny na 100 ml wody.

Test był przeprowadzany wielokrotnie a ocena następowała w czasie pomiędzy 15 a 60 minut po spożyciu.

Okazało się że, studenci z wysokim niepokojem, którzy otrzymali l-teaninę okazywali spowolnienie pracy serca, zwiększoną wydajność uwagi oraz lepsze czasy reakcji w porównaniu do członków tej samej grupy otrzymujących placebo.

Żadne widoczne korzyści nie zostały zaobserwowane u studentów z minimalnym niepokojem.

Bez lęku

„W przeciwieństwie do konwencjonalnych kuracji antylękowych, l-teanina nie skutkuje zwiększoną sennością, zmniejszonym refleksem czy zaburzoną koncentracją” twierdzą autorzy, którzy swój eksperyment opisali w Journal of Functional Foods. W ten sposób teoria Sen Soshitsu zyskała potwierdzenie w pracy naukowej, co chyba niewiele zmienia w całej filozofii życia mistrza Chado.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Effects of L-theanine on attention and reaction time response. A. Higashiyama, H.H. Htay, M. Ozeki, L.R. Juneja, M.P. Kapoor. Jurnal of Functional Foods. 2011.

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.