Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
1 min
2019-06-21
Zanieczyszczone powietrze jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jednym z efektów smogu może być obniżony poziom witaminy D w organizmie.
Dla większości ludzi podstawowym sposobem pozyskiwania witaminy D jest ekspozycja na światło słoneczne. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) B o długości fali 280-3150 nanometrów przenika skórę i przekształca 7-dehydrocholesterol w witaminę D3.
Na pozór sprawa wydaje się prosta. Latem, gdy jest ciepło, często przebywamy na świeżym powietrzu produkcja witaminy D trwa w najlepsze. Z resztą produkowana w tym okresie witamina D utrzymuje się w organizmie dłużej niż witamina D (25-OH-D) uzyskana z pokarmów.
Pora roku, długość dnia, pora dnia, szerokość geograficzna pogoda (słoneczna, pochmurna), smog, zawartości melaniny skóry a nawet rodzaj filtru w kremie do opalania są czynnikami, które wpływają na ekspozycję na promieniowanie UV i syntezę witaminy D.
Tak więc dotarliśmy do punktu, w którym widzimy jakie utrudnienia zewnętrzne mogą być związane z produkcją witaminy D. Według informacji National Institutes of Health (NIH, Narodowe Instytuty Zdrowia) czyli instytucji rządowej w USA zajmującej się badaniami biomedycznymi i związanymi ze zdrowiem, to właśnie smog jest jednym z czynników, który może mieć wpływ na produkcję witaminy D.
Jak to możliwe? Otóż smog to powietrze zanieczyszczone między innymi pyłami. Zanieczyszczenia te ograniczają zasięg części promieniowania ultrafioletowego. W tym momencie warto wiedzieć, że twierdzenie jakoby to dzięki promieniom UV powstawała w skórze witamina D nie jest precyzyjne. Do naszej skóry dociera przede wszystkim promieniowanie UVA. Jednak to UVB jest odpowiedzialne za pobudzanie 7-dehydrocholesterol to przemiany w witaminę D. A UVB to około 5% z promieniowania UV działającego na naszą skórę.
Naukowcy z Teheranu twierdzą, że życie w miastach, które zmagają się ze smogiem może być jednym z głównych powodów niedoborów witaminy D.
– W naszym badaniu stwierdzono, że po skorygowaniu o znane parametry, które mogą być ważnymi czynnikami poziomu witaminy D w organizmie (wiek BMI, obecność w diecie witaminy D, wapnia, białka i poziomu nasłonecznienia) zamieszkanie na obszarze o wyższym zanieczyszczeniu ma wpływ na niższy poziom 25-OH-D w surowicy u zdrowych gospodyń domowych, w wieku 20-55 lat – piszą badacze z Research Institute for Endocrine Sciences w Tehranie.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
National Institutes of Health. Witamina D.
The effects of air pollution on vitamin D status in healthy women: A cross sectional study
Environmental factors that influence the cutaneous production of vitamin D.
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.