Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Wysoki poziom selenu w organizmie może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka trzustki. Rak trzustki jest wyjątkowo groźną chorobą zazwyczaj jest diagnozowany w zaawansowanych stadiach i 80 proc. chorych umiera w ciągu roku od postawienia diagnozy. Wg statystyk tylko 5 proc pacjentów cierpiących na raka trzustki żyje nadal po 5 latach od diagnozy. W USA jest to czwarty nowotwór pod względem wskaźnika śmiertelności. W 2011 r. Narodowy Instytut Nowotworowy odnotował 44 030 przypadków zachorowań na tę postać nowotworu, z których 37 660 skończyło się śmiercią pacjenta.
Tym ważniejsza jest więc profilaktyka. Ciekawe wnioski można wyciągnąć z lektury czasopisma „Gut” wydawanego przez Brytyjskie Towarzystwo Gastroenterologiczne. Wynika z nich, że osoby o wysokim poziomie selenu i i niklu mieli od 33 do 95 proc. mniejsze szanse na zachorowanie na raka trzustki w porównaniu z tymi o najniższych poziomach tych pierwiastków.
Selen stymuluje funkcje odpornościowe organizmu i zmniejsza stan zapalny. Wcześniej prowadzone badania wykazały, że selen może zahamować rozwój komórek nowotworowych. Dobrym źródłem selenu są: orzechy brazylijskie, pestki słonecznika, brokuły, szpinak, tłuste ryby, np. tuńczyk i sardynki, melasa, grzyby i czosnek.
Nikiel umożliwia z kolei przyswajanie żelaza z żywności i przyczynia się do wykształcania erytrocytów. Można go znaleźć w soczewicy, szparagach, owsie, grzybach, fasoli.
Dobroczynny wpływ selenu i niklu wydawał się pozostawać niezmieniony nawet, gdy badacze wzięli pod uwagę inne znane czynniki ryzyka, jak palenie, cukrzyca i otyłość.
Artykuł opisuje wyniki analizy składu paznokci 118 pacjentów z rakiem trzustki w porównaniu do wyników 399 pacjentów szpitala nie cierpiących na nowotwór. Naukowcy wybrali tę metodę, ponieważ paznokcie, a szczególnie paznokcie u nóg, są uważane za wiarygodny wskaźnik poziomu pierwiastków śladowych.
Badacze ujawnili ponadto wysoki poziom ołowiu, arszeniku i kadmu w grupie chorującej na raka. Ustalili, że w grupie tej wysoki poziom ołowiu występował z sześciokrotnie większym prawdopodobieństwem, niż u pacjentów nie cierpiących z powodu nowotworu. Wysokie stężenia arszeniku i kadmu były dwa do trzech razy częstsze wśród osób chorujących na raka trzustki. Wysokie poziomy kadmu są związane z paleniem papierosów (ten pierwiastek jest składową tytoniu).
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.