Witamina D3 1000 IU do ssania
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach - 69.99 zł.
Na stanie
1 min
2019-06-21
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest jedną z głównych przyczyn ślepoty osób starszych, a zapadalność na tę chorobę niestety wciąż wzrasta. W przypadku tej właśnie choroby szczególne znaczenie ma profilaktyka. Podpowiadamy więc jak sobie pomóc.
Czym w zasadzie jest tajemnicze AMD? To postępująca wraz z wiekiem choroba związana ze zmianami w obszarze zwanym plamką zółtą. Prowadzi ona do pogorszania się widzenia centralnego. Pisząc wprost wraz z wiekiem wielu osobom coraz trudniej jest czytać, pisać, prowadzić samochód czy wykonywać wielu innych codziennych czynności.
Choroba bywa lekceważona. Może bowiem postępować powoli i bezboleśnie. Jej objawy bywają bagatelizowane słowami: „jestem starszy to normalne, że gorzej widzę”. Niekiedy AMD postępuje szybko, prowadząc nawet do utraty wzroku. Lekarze wyróżniają dwie formy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem: suchą (85% wszystkich przypadków choroby) i wysiękową (około 15% przypadków).
„Epidemia ślepoty”, jak od kilku lat określają AMD specjaliści, dosięgnęła już ponad 1,5 mln osób w Polsce. Według szacunków ekspertów w naszym kraju rocznie przybywa 10-15 tys. chorych na AMD.
W przypadku zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem kluczowa jest profilaktyka. Należy więc regularnie badać wzrok i nie bagatelizować zmian w widzeniu. Wizyty u okulisty pozwolą na rozpoznanie choroby we wczesnym stadium i możliwe jest leczenie spowalniające lub zatrzymujące utratę widzenia centralnego. Warto pamiętać, ze istotnym czynnikiem jest wiek. Już między 50. a 60. rokiem życia na AMD choruje nawet do 4% populacji. Po 80 roku życia może to być nawet 40%.
Dodatkowo osoby palące są w grupie szczególnie narażonych na AMD, więc: nie pal! Ryzyko rozwoju choroby jest także wyższe u kobiet po menopauzie oraz osób z chorobami serca, układu krążenia i otyłych. Warto także chronić oczy przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Pomocne mogą być dobre okulary z filtrem.
Według ekspertów w tym lekarzy ze Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem przed rozwojem i postępem AMD chroni dieta bogata w witaminy i mikroelementy. Powinna się w niej znaleźć luteina, którą możemy znaleźć w jajkach, owocach i warzywach takich jak brokuły, szpinak, jarmuż, dynia, cukinia, włoska kapusta. Trzeba ponadto zadbać o odpowiednią dawkę witaminy D i witaminy E, która znajduje się w ziarnach, orzechach, awokado i olejach roślinnych. A jeśli już jesteśmy przy olejach, to nasze oczy potrzebują kwasów omega-3 dostępnym choćby w siemieniu lnianym, czy rybach.
W profilaktyce ważna jest także witamina C. Potwierdzają to badania AREDS 1 i AREDS 2 (Age-Related Eye Disease Study), w których przebadano ponad 10 tys. osób. Wykazały one, że zastosowanie wysokich dawek witaminy C i E, betakarotenu obniża ryzyko postępu AMD o 17%, cynku o 21%, a jednoczesne podawanie witamin i cynku o 25%. Bardzo ważne jest także spożywanie naturalnych karotenoidów: luteiny i zeaksantyny. Chronią one siatkówkę przed procesami zwyrodnieniowymi.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Suplementacja diety w zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem – AMD. Fakty, mity i zagrożenia.
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach - 69.99 zł.
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.