Naturalnie i przeciwbólowo

2019-06-21

Są choroby, bądź dolegliwości, które dotyczą każdego. Bez wyjątku. Katar, ból głowy, mięśni, stawów. Często zapominamy jednak, że z bólem można walczyć nie tylko połykając kolejną tabletkę przeciwbólową. Metod naturalnych jest znacznie więcej. Tym razem skupimy się na stawach.

Według raportu firmy IMS Health w 2013 roku Polacy kupili 115 mln opakowań środków przeciwbólowych. Polski Związek Producentów Leków bez Recepty podaje natomiast, że w 2013 roku kupiliśmy 684 mln opakowań leków, które nie wymagały zgody lekarza. Co czwarte zawierało środki przeciwbólowe. Polska zajmuje drugie miejsce pod względem spożycia leków przeciwbólowych w Europie i trzecie na świecie. Więcej sprzedaje się tylko w USA i Francji!

Przyczyn bólu może być bardzo wiele. Zawsze informuje nas o czymś niepokojącym dziejącym się w naszym ciele i dobrze jest skonsultować to z lekarzem. Nie zawsze jednak musimy faszerować się chemią. Także podczas leczenia zapalenia stawów.

Bromelina

Leczenie kolan możemy rozpocząć od słodkiego ananasa. I wcale nie proponujemy okładów z plasterków tej pysznej rośliny. Instytut Badawczy Baylora przywołuje badania, które dowodzą pozytywny wpływ bromelainy przyjmowanej doustnie w leczeniu kostno-stawowych stanów zapalnych. Choć bromelaina jest bardziej kojarzona z preparatami regulującymi wagę ciała to enzym pochodzący z łodyg i owoców ananasa ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne podobne do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wiśnie

Pozostając w kręgu owoców nie wypada zapominać o wiśniach. Uważa się je za naturalny środek przeciwko podagrze, a według Instytutu Badawczego Baylora, mogą równie skutecznie leczyć zapalenia kostno-stawowe. Flawonoidy znajdujące się w wiśni wykazują szereg korzystnych właściwości. Naukowcy badali zdolność wiśni do działania przeciwbólowego, polegającego na hamowaniu aktywności i wytwarzaniu czynników prozapalnych na poziomie komórkowym. “Miliony osób szukają sposobów jak naturalnie radzić sobie z bólem. Wiśnie mogą pomóc, bez skutków ubocznych związanych z terapią klasycznymi lekami – twierdzi dr Kerry Kuehl z Oregon Health & Science University.

Kurkuma

Od wieków w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej stosuje się wonną kurkumę. To silnym środek przeciwzapalny. Nic więc dziwnego, że od setek lat do uśmierzania bólu stosuje się kurkumę a jej skuteczność jest także ceniona przez lekarzy zajmujących się stanami zapalnymi stawów. Trudno jednak liczyć, że pomoże nam szczypta kurkumy dodana do ulubionej indyjskiej potrawy, dlatego warto zapytać o produkt z odpowiednią dawką składnika czynnego u lekarza lub farmaceuty.

Cynamon

Kolejnym wonnym składnikiem diety przeciwzapalnej jest cynamon. Historia jego zastosowanie w medycynie sięgają czasów starożytnych, kiedy jako przyprawa bywał bardziej ceniony od złota. Pierwsze zapiski o nim pochodzą z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą z Chin. Według doniesień naukowych aldehyd cynamonowy zapobiega agregacji płytek krwi poprzez hamowanie wydzielania kwasu arachidonowego z ich błon komórkowych, zmniejszając w ten sposób powstawanie mediatorów zapalenia.

Boswellia

Kolejny naturalny środek pochodzi z Indii. pozyskiwany jest z żywicy drzewa boswelia. W badaniach przeprowadzone w Indiach ustalono, że wyciąg z Boswellia wpływa łagodząco na reumatoidalne zapalenie stawów. Przy okazji preparat ten jest mniej toksyczny i silniejszy niż standardowy lek na bazie kwasu hydrotropowego. Takie badania przeprowadzono na grupie pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, a opisane w Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics.

To tylko kilka propozycji z ogromnej skarbnicy naturalnych środków przeciwbólowych. Jeśli więc boli, to zamiast do sklepu po kolejną tabletkę przeciwbólową, lepiej iść do lekarza i porozmawiać z nim o alternatywnych metodach leczenia, mniej obciążających organizm.

 

Pilot study on tart cherry and osteoarthritis of the knees. Cush JJ. Baylor Research Institute, 2007.

Efficacy of tart cherry juice in reducing muscle pain during running: a randomized controlled trial

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.