Naturalnie i przeciwbólowo

2019-06-21

Są choroby, bądź dolegliwości, które dotyczą każdego. Bez wyjątku. Katar, ból głowy, mięśni, stawów. Często zapominamy jednak, że z bólem można walczyć nie tylko połykając kolejną tabletkę przeciwbólową. Metod naturalnych jest znacznie więcej. Tym razem skupimy się na stawach.

Według raportu firmy IMS Health w 2013 roku Polacy kupili 115 mln opakowań środków przeciwbólowych. Polski Związek Producentów Leków bez Recepty podaje natomiast, że w 2013 roku kupiliśmy 684 mln opakowań leków, które nie wymagały zgody lekarza. Co czwarte zawierało środki przeciwbólowe. Polska zajmuje drugie miejsce pod względem spożycia leków przeciwbólowych w Europie i trzecie na świecie. Więcej sprzedaje się tylko w USA i Francji!

Przyczyn bólu może być bardzo wiele. Zawsze informuje nas o czymś niepokojącym dziejącym się w naszym ciele i dobrze jest skonsultować to z lekarzem. Nie zawsze jednak musimy faszerować się chemią. Także podczas leczenia zapalenia stawów.

Bromelina

Leczenie kolan możemy rozpocząć od słodkiego ananasa. I wcale nie proponujemy okładów z plasterków tej pysznej rośliny. Instytut Badawczy Baylora przywołuje badania, które dowodzą pozytywny wpływ bromelainy przyjmowanej doustnie w leczeniu kostno-stawowych stanów zapalnych. Choć bromelaina jest bardziej kojarzona z preparatami regulującymi wagę ciała to enzym pochodzący z łodyg i owoców ananasa ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne podobne do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wiśnie

Pozostając w kręgu owoców nie wypada zapominać o wiśniach. Uważa się je za naturalny środek przeciwko podagrze, a według Instytutu Badawczego Baylora, mogą równie skutecznie leczyć zapalenia kostno-stawowe. Flawonoidy znajdujące się w wiśni wykazują szereg korzystnych właściwości. Naukowcy badali zdolność wiśni do działania przeciwbólowego, polegającego na hamowaniu aktywności i wytwarzaniu czynników prozapalnych na poziomie komórkowym. “Miliony osób szukają sposobów jak naturalnie radzić sobie z bólem. Wiśnie mogą pomóc, bez skutków ubocznych związanych z terapią klasycznymi lekami – twierdzi dr Kerry Kuehl z Oregon Health & Science University.

Kurkuma

Od wieków w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej stosuje się wonną kurkumę. To silnym środek przeciwzapalny. Nic więc dziwnego, że od setek lat do uśmierzania bólu stosuje się kurkumę a jej skuteczność jest także ceniona przez lekarzy zajmujących się stanami zapalnymi stawów. Trudno jednak liczyć, że pomoże nam szczypta kurkumy dodana do ulubionej indyjskiej potrawy, dlatego warto zapytać o produkt z odpowiednią dawką składnika czynnego u lekarza lub farmaceuty.

Cynamon

Kolejnym wonnym składnikiem diety przeciwzapalnej jest cynamon. Historia jego zastosowanie w medycynie sięgają czasów starożytnych, kiedy jako przyprawa bywał bardziej ceniony od złota. Pierwsze zapiski o nim pochodzą z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą z Chin. Według doniesień naukowych aldehyd cynamonowy zapobiega agregacji płytek krwi poprzez hamowanie wydzielania kwasu arachidonowego z ich błon komórkowych, zmniejszając w ten sposób powstawanie mediatorów zapalenia.

Boswellia

Kolejny naturalny środek pochodzi z Indii. pozyskiwany jest z żywicy drzewa boswelia. W badaniach przeprowadzone w Indiach ustalono, że wyciąg z Boswellia wpływa łagodząco na reumatoidalne zapalenie stawów. Przy okazji preparat ten jest mniej toksyczny i silniejszy niż standardowy lek na bazie kwasu hydrotropowego. Takie badania przeprowadzono na grupie pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, a opisane w Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics.

To tylko kilka propozycji z ogromnej skarbnicy naturalnych środków przeciwbólowych. Jeśli więc boli, to zamiast do sklepu po kolejną tabletkę przeciwbólową, lepiej iść do lekarza i porozmawiać z nim o alternatywnych metodach leczenia, mniej obciążających organizm.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Pilot study on tart cherry and osteoarthritis of the knees. Cush JJ. Baylor Research Institute, 2007.

Efficacy of tart cherry juice in reducing muscle pain during running: a randomized controlled trial

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.