Naturalna apteczka na wakacje

2 min

2019-06-21

Na wakacyjny wyjazd czekamy cały rok ze zniecierpliwieniem. Do radosnego wypoczynku dobrze jest się wcześniej przygotować, kompletując naturalną apteczkę.

Stare, ludowe powiedzenie mówi, że lepiej dmuchać na zimne. Zanim więc nasze głowy rozpali wakacyjne szaleństwo zastanówmy się nad bezpieczeństwem. Jednym z jego elementów jest dobrze zaopatrzona apteczka. Wcale nie musi być ona wielka. Zanim jednak przystąpimy do jej skompletowania warto sprawdzić też kilka innych rzeczy.

Zaczynamy od miejsca gdzie się wybieramy. Jeśli jest to urlop stacjonarny, dobrze jest wiedzieć gdzie jest najbliższa pomoc medyczna, apteka. Adresy i telefony zanotowane? A więc czas na kolejny krok.

Zapytaj eksperta

Rozważmy jakie rodzaje zabezpieczeń będą nam potrzebne. Najczęściej są to środki przeciwbólowe, preparaty na żołądek, kosmetyki zabezpieczające przed skutkami opalania. Przyda się także coś do odkażania (bandaż zwykły, elastyczny, plastry). Dobrze jest wcześniej pomyśleć o preparacie odstraszającym owady (komary, kleszcze) i łagodzącym skutki ugryzień.

Jak widać nie jest tego wiele i rozsądnym rozwiązaniem jest konsultacja takiej apteczki z lekarzem lub kompletowanie jej wg. fachowych porad farmaceuty. Jest to szczególnie ważne, gdy przyjmujemy leki na stałe, mamy kłopoty ze zdrowiem. Opieka eksperta jest nieodzowna!

Można naturalnie

Jeśli już wybieramy się do dobrej apteki, to możemy rozważyć skompletowanie apteczki opartej na naturalnych składnikach. A propozycji jest naprawdę dużo.

Podczas wojaży często nasza flora bakteryjna wystawiona jest na ciężką próbę. Zmieniamy dietę, jemy posiłki, które są przygotowywane w różnych warunkach sanitarnych i potrafimy sobie pofolgować przy stole (w końcu są wakacje). Dlatego warto pamiętać o probiotykach. Dzięki nim wspomożemy naszą florę bakteryjną i zwiększymy swoje szanse na uniknięcie przykrych niespodzianek.

Probiotyki

Wybierając produkt zwróćmy uwagę, czy szczepy bakterii oferowane przez producenta są wysokiej jakości. Solgar stosuje probiotyk bez dodatku produktów mlecznych, w którego skład wchodzą 4 specjalnie wyhodowane szczepy dobroczynnych mikroorganizmów: L. acidophilus, LA-5®, B. lactis, BB-12®, L. paracasei, L. CASEI 431®, L. rhamnosus GG, LGG®.

W każdej kapsułce roślinnej znajdziemy 5 miliardów mikroorganizmów. Bakterie probiotyczne zastosowane w produkcie Advanced Multi-Billion Dophilus są naturalnie obecne w jelicie człowieka, oraz zostały dogłębnie przebadane. Występują one w formie liofilizowanej (są pozbawione wody w procesie suszenia w niskich temperaturach), dzięki czemu nasz produkt nie wymaga przechowywania w lodówce.

Botaniczne składniki na trawienie

Układ pokarmowy człowieka można także otoczyć opieką składników botanicznych wpływających na trawienie. Korzeń goryczki żółtej, liście krwawnika, korzeń mniszka lekarskiego, mięta pieprzowa, kwiat rumianku, liście melisy, korzeń kopru włoskiego to zioła od wieków stosowane z powodzeniem w problemach trawiennych.

Czosnek i oregano

Wakacje i pogoda to dwa słowa chyba najczęściej wypowiadane od czerwca do września. Zdarza się jednak, że pogoda wystawia nas na ciężką próbę. Zimna woda w morzu, klimatyzacja także mogą wystawić nasze gardło na próbę. Wówczas warto mieć ze sobą czosnek i olejek z oregano.

Badania wykazały, że mogą one (w warunkach in vitro hamować rozwój niektórych bakterii).. Olejek z oregano można też stosować bezpośrednio na gardło: ssać kapsułkę jak tabletki na gardło powoli uwalniając wyciąg z oregano. Zarówno czosnek jak i oregano mogą wpływać na układ pokarmowy: czosnek  – przyczyniając się do zachowania równowagi mikrobiologicznej w jelitach, a oregano – wspierając trawienie.

Minerały

Podczas wakacji więcej przebywamy na świeżym powietrzu, przeważnie więcej się pocimy i potrzebujemy odpowiedniego nawodnienia (zdrowym osobom zaleca się przeważnie minimum 8 szklanek dziennie). Wraz z potem tracimy także cenne składniki mineralne.

Jeśli więc nie jesteśmy pewni, że nasza dieta dostarczy je w odpowiednich ilościach, można rozważyć suplementację Dobrze, by preparat z minerałami zawierał ich szeroki zestaw (wapń, magnez, potas, cynk, żelazo, mangan, miedź, jod, selen, chrom) umożliwiający kompleksowe uzupełnianie niedoborów.

Beta-karoten

Najbardziej zapobiegliwi zaczynają przygotowania do wakacji znacznie wcześniej. I nie chodzi tylko o odchudzanie, by na plaży prezentować zachwycającą sylwetkę. W tym miejscu warto jednak przypomnieć, ze nie powinniśmy nakładać na siebie zbyt dużej presji.

Odchudzanie, by wyglądać dobrze przez krótki czas, zwykle kończy się szybkim powrotem do dawnej sylwetki. Ważniejsza jest więc zmiana stylu życia, wprowadzenie zróżnicowanej diety, ograniczenie wysokokalorycznych przekąsek, słodkich napojów, zwrócenie większej uwagi na odpowiednią ilość snu, ćwiczeń fizycznych.

Oczywiście warto też zwrócić wcześniej uwagę na stan naszej skóry. Nawet 10 tygodni przed wakacjami warto rozpocząć przyjmowanie suplementów z beta-karotenem albo dodatkowo wzbogacić swoją dietę o ten cenny składnik. – Nasze obserwacje wskazują na to, że ogólnoustrojowa ochrona przeciwsłoneczna, którą roztacza beta-karoten jest zupełnie inna niż ta osiągana dzięki miejscowemu stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej.

Nowoczesne środki przeciwsłoneczne zapewniają ochronę w ciągu kilku minut po zastosowaniu miejscowym. Ochrona poprzez stosowanie beta-karotenu tworzy się powoli w ciągu kilku tygodni suplementacji – tłumaczą Wolfgang Kopcke z Munster University Hospital i Jean Krutmann z Heinrich-Heine-University w Dusseldorfie. [1]Obaj dodają także, że sam beta-kartoten nie może zastąpić kremów przeciwsłonecznych, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji wystawionych na mocne promieniowanie UV.

Wiśnia i ostryż

Wśród wielu środków dostępnych w aptece jest też naturalne połączenie kurkumy, wiśni i imbiru.  Kurkuma pomaga utrzymać zdrową skórę, płuca i górne drogi oddechowe, wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego i ma właściwości antyoksydacyjne.

Warto pamiętać, że oddziaływanie promieni słonecznych na nasze ciało to jeden z czynników zwiększających stres oksydacyjny czy też wytwarzanie wolnych rodników. Istotna jest jednak wielkość dawki składnika czynnego. Dobrze jest więc zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty przed wyborem odpowiedniego preparatu.

Co jeszcze w apteczce

Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i pozytywne nastawienie. Gdy tym wypełnimy apteczkę, trochę miejsca zostanie jeszcze na witaminy, minerały i zioła. Pamiętajmy jednak, by nie leczyć się na własną rękę i zawsze korzystać z opinii lekarza.
Dobrze jest wziąć pod uwagę sam sposób spędzania wakacyjnych dni. Jeśli planujemy aktywny wypoczynek, nie jesteśmy pewni czy mamy dobrze zbilansowaną dietę warto zasięgnąć opinii dietetyka, który po pełnym wywiadzie żywieniowym, oceni nasz codzienny styl odżywiania się i wskaże czy warto będzie rozważyć suplementację odpowiedniego preparatu . Nie tylko wielowitaminowego, ale i zawierającego minerały, zioła, składniki odżywcze), który może dać nam dodatkowe wsparcie i energię do zabawy. Bawmy się więc zdrowo.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

  1. Photochem Photobiol.Mar-Apr 2008;84(2):284-8.
Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.