Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Wiele osób odczuwa znużenie podczas ćwiczeń fizycznych lub pracy. Winna jest monotonia? Nie tylko! Pod wpływem wysiłku nasz organizm zaczyna produkować hormony, które podpowiadają nam, że czas na spoczynek. Ciało jest jeszcze w stanie działać, ale mózg szepcze: usiądź. Jest na to sposób: BCAA.
BCAA to grupa aminokwasów, które musimy dostarczyć do organizmu razem z pokarmem. Nasze ciało nie potrafi ich samo syntetyzować. Aby poprawnie funkcjonować musi je dostać z zewnątrz – z pożywienia. Mogą one być nam szczególnie potrzebne podczas ćwiczeń. Zazwyczaj BCAA kojarzone są z preparatami ułatwiającymi budowę mięśni. I słusznie. Warto jednak wiedzieć, że leucyna, izoleucyna i walina (czyli owe niezbędne aminokwasy egzogenne) regulują także procesy zmęczenia psychicznego podczas wysiłku.
Zmęczeniu ulegają nie tylko nasze mięśnie ale i mózg. Naukowcy nazywają to zmęczeniem ośrodkowym (dotyczy bowiem ośrodkowego układu nerwowego). Co ciekawe jest ono ściśle związane z obecnością aminokwasów BCAA we krwi. W jaki sposób?
W trakcie wysiłku wyczerpaniu ulegają zasoby BCAA. Są one niezbędne do regulacji poziomu innego aminokwasu, także nie produkowanego przez człowieka (egzogennego) – “f” tryptofanu. Pisząc w skrócie, BCAA utrudniają tryptofanowi przedostawanie się do mózgu. Tam powstaje z niego słynny neurotransmiter serotonina.
Nazywana jest hormonem szczęścia bo faktycznie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Serotonina pojawiająca się w mózgu podczas wysiłku może wywoływać jednak także uczucie zmęczenia i senności. To z kolei prowadzi do zmniejszenia zdolności do kontynuowania długotrwałej pracy.
Im niższy poziom BCAA we krwi tym większa szansa, że tryptofan zdoła przeniknąć do mózgu. Według badań Marka Davisa opublikowanych w American Society for Clinical Nutrition, suplementacja BCAA może łagodzić zmęczenie ośrodkowe.
Leucyna, izoleucyna i walina wchodząca w skład BCAA mogą pomóc nie tylko wyczynowym sportowcom w dyscyplinach wytrzymałościowym. Osoby aktywne fizyczne także mogą czerpać korzyści z opóźnienia zmęczenia psychicznego. Przyda się to amatorom biegaczom, kolarzom, piłkarzom, siatkarzom, narciarzom biegowym i innym osobom, które potrzebują więcej czasu by cieszyć się ruchem. Warto także zwrócić uwagę na korzyści dla tych, którzy pragną pozbyć się zbędnych kilogramów. Dla nich bardzo istotny będzie właśnie umiarkowany, długotrwały wysiłek, podczas którego organizm będzie zmuszony czerpać energię ze zmagazynowanych tłuszczy. BCAA może wesprzeć takie osoby w bardziej efektywnym treningu i oddaleniu znużenia, które może pojawić się po godzinie ćwiczeń.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Serotonin and central nervous system fatigue: nutritional consideration
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.