Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Niedobory miedzi mogą spowodować wady wrodzone u dzieci. Odkrycie dokonane w Waszyngtonie rzuca nowe światło nie tylko na miedź, ale i na potencjał odżywiania samych genów.
Zacznijmy od nieco fantastycznej wizji. Wyobraźmy sobie człowieka przyszłości, który będzie mógł określić dokładnie czego potrzebuje jego organizm. Jakie pokarmy powinien jeść, by uniknąć chorób, czego unikać. Nie chodzi o zalecenia ogólne, których można znaleźć miliony w różnych publikacja. Nawet badania nie są do końca spójne, bo człowiek nie jest modelem wychodzącym z jednej sztampy. Każdy jest nieco inny, kombinacje genów są nieskończone, a na nasz rozwój ma wpływ cała masa innych jeszcze czynników. Czy da się więc ustalić, co jest dobre dla naszych genów?
Tym zajmuje się mało znany dział nauki zwany nutrigenomiką. Dąży do zapobiegania chorobom poprzez zbadanie strategii interakcji między składnikami odżywczymi, a genami. Inaczej mówiąc zajmuje się niezwykłymi możliwościami jakie niesie ze sobą znajomość wpływu poszczególnych składników diety na nasz organizm w skali mikro. Bardzo optymistyczne plany zakładają, że będziemy mogli zbadać swój genom i na jego podstawie określić, czego potrzebujemy by być zdrowym. Fantastyka naukowa?
Naukowcy z University of Washington badający współzależności pomiędzy odżywianiem, zróżnicowaniem genetycznym oraz wadami wrodzonymi poinformowali, że poznali już rolę metabolizmu miedzi na tyle, by umożliwić każdej matce oczekującej narodzin dziecka otrzymywanie indywidualnych porad żywieniowych.
„Wiemy już, że sposób odżywiania jest kwestią kluczową dla wad wrodzonych oraz, że w przypadku niektórych kobiet kwas foliowy jest niezbędnym suplementem w zapobieganiu rozszczepu kręgosłupa u rozwijającego się płodu” – tłumaczy Jonathan Gitlin. U ludzi zaburzony metabolizm miedzi spowodowany mutacją genu za to odpowiedzialnego prowadzi do rzadkiej, lecz śmiertelnej choroby zwanej chorobą Menkesa. Gen ten to ATP7A i właśnie jego działanie może wywołać zwyrodnienie części mózgu u płodu. Poznanie mechanizmów jaki się za tym kryje (na razie eksperymenty są w fazie laoboratoryjnej) może być ważne nie tylko dla lekarzy zajmujących się chorobą Menkesa.
Badania zespołu z uniwersytetu w Waszyngtonie zostały już rozszerzone na inne metale, przy zastosowaniu tych samych metod w celu identyfikacji innych genów biorących udział w metabolizowaniu różnych składników odżywczych.
„Znajomość wariacji genów stanowi indywidualny przewodnik po niezbędnych składnikach odżywczych, które zapewnią, że dziecko będzie zdrowe i normalne” – mówi Gitlin.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Atp7a determines a hierarchy of copper metabolism essential for notochord development.
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.