Miedź jak latarnia morska

2019-06-21

Działanie niektórych minerałów może być zaskakujące. Miedź, na przykład, poza swoimi wieloma korzystnymi funkcjami w organizmie, może też pełnić rolę latarni morskiej, która wskazuje izoflawonom drogę do komórek rakowych, które należy zniszczyć.

Miedź to pierwiastek śladowy w organizmie człowieka. Oznacza to, że potrzebujemy go niewiele, ale jednak potrzebujemy. Chroni nas bowiem przed osteoporozą, zwiększa odporność, wpływa na poprawną pracę mózgu, a nawet hamuje rozwój bakterii. Według najnowszych badań izoflawon sojowy genisteina może utrudniać rozwój komórek raka piersi u ludzi dzięki swojej umiejętności namierzania miedzi.

Nowotworom można zapobigać

„Ponad dwóm trzecim nowotworów złośliwych u ludzi można zapobiec poprzez odpowiednią zmianę stylu życia, w tym nawyków żywieniowych” – mówi doktor Mohammad Ullah z Faculty of Life Sciences na Aligarh Muslim University (AMU) w Indiach.

Badania epidemiologiczne sugerują, że populacje o wysokim spożyciu izoflawonu (na przykład poprzez jedzenie soi), mają mniejszy odsetek nowotworów piersi, prostaty i okrężnicy.

Genisteina zawarta w soi uważana jest za silny środek przeciwko nowotworom złośliwym.

Pierwiastek z wabikiem

Wielu badaczy zastanawia się jak genisteina odnajduje komórki rakowe a następnie zatrzymuje ich wzrost i rozwój. Okazuje się, że nieoceniona rolę spełnia w tym procesie miedź.

Pierwiastek ten jest czymś w rodzaju boi geolokalizacyjnej lub latarni morskiej pozostawionej podstępnie w komórkach nowotworowych. „Wiadomo, że poziom miedzi jest znacznie podwyższony w prawie wszystkich rodzajach nowotworów złośliwych. Genisteina jest w stanie namierzyć endogenną miedź prowadząc do sygnalizowania prooksydantów i w konsekwencji do śmierci komórek” – mówią naukowcy pod przewodnictwem dr Mohammada Ullaha z Faculty of Life Sciences na Aligarh Muslim University (AMU) w Indiach. „Jesteśmy pewni, że taki mechanizm tłumaczy antyrakowe działanie genisteiny, a także jej preferencyjną cytotoksyczność przeciwko komórkom rakowym” – dodają autorzy, pisząc w czasopiśmie Molecular Nutrition & Food Research.

Miedź służy i broni

Autorzy donoszą, że genisteina powoduje, zależnie od dawki i czasu, zatrzymanie rozwoju komórek raka piersi u ludzi (linie komórek rakowych MDA-MB-231 i MDA-MB-468). Niezwykle ważna informacja dotyczy jednak “ochronnej funkcji” substancji pochodzącej z soi.

Hamujące skutki działania genisteiny na wzrost i rozwój „normalnych” komórek nabłonkowych piersi były nieznaczne, co potwierdza efekt antyrakowy ograniczony do komórek rakowych.

Ponadto, kiedy komórki raka piersi poddawane były działaniu genisteiny w obecności czynnika wiążącego miedź (chelatu) znanego jako neokuproina, nie zaobserwowano żadnego zatrzymania rozwoju komórek rakowych.

„Wyniki te sugerują obecność miedzi endogennej … jako elementu niezbędnego na drodze prowadzącej do zatrzymania wzrostu komórek genisteiną” – mówi Ullah i jego współpracownicy.

Miedź endogenna to taka, która istnieje w naszych komórkach, chroniąc je od środka. Pierwiastek ten może być jednak także dostarczany do organizmu wraz z dietą. Wówczas mówimy o miedzi egzogennej (pochodzenia zewnętrznego).

Tę drugą możemy przyjmować choćby w postaci preparatów. Bardzo efektywnym źródłem jest miedź w postaciu dwuglicynianu w 100% schelatowana aminokwasowo, co zapewnia jej najlepszą przyswajalność. Należy o to spytać farmaceutę, gdyż jest ona w tej formie stosowana tylko w najlepszych preparatach.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Soy isoflavone genistein induces cell death in breast cancer cells through mobilization of endogenous copper ions and generation of reactive oxygen species.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.