Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Aromatyczna i orzeźwiająca woda z limonką otulona promieniami słońca… Czy coś lepiej gasi pragnienie? Naukowcy odkryli jednak, że taki napój nie tylko wspaniale smakuje i odżywia nasze ciało. Zawarty między innymi w cytrusach psolaren w połączeniu z promieniami słońca skutecznie niszczy groźne bakterie.
Wystarczy wcisnąć 30 mililitrów (połowę owocu) soku z limonki do dwóch litrów wody, odstawić ją na 30 minut w nasłonecznione miejsce, by uzyskać dezynfekujący efekt.
– W ten sposób znaczne zmniejszymy stężenie E. coli. Czas takiej dezynfekcji porównywalny jest z gotowaniem czy innymi domowymi metodami uzdatniania wody – twierdzi dr Kellogg Schwab z Globalnego Programu Wodnego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Naukowcy, którymi kierował Schwab postanowili zweryfikować zalecenia UNICEF, która proponuje naturalną dezynfekcję właśnie promieniami słońca. Zabieg ten jest jednak czasochłonny (6 godzin w pełnym słońcu lub 48 godz. w pochmurny dzień). Na Uniwersytecie Hopkinsa badacze znaleźli sposób jak ten proces przyspieszyć korzystając z łatwo dostępnych środków.
Do plastikowych, przezroczystych butelek PET nalali niechlorowanej wody. Następnie zaprawili zawartość sokiem z limonki, zawiesinę z limonki lub syntetycznym psoralenem (naturalne występują m.in. w limonkach, cytrynach, pomarańczach i grejpfrutach). Do butelek dodali też bakterie E. coli, mysie norowirusy (często występujące w skażonej wodzie) lub bakteriofagi MS2. Okazało się, że poziom bakterii E. coli i MS2 zmniejszał się się szybciej w butelkach z wodą przyprawioną sokiem z limonki i psolarenem niż tej wystawionej na same promienie słoneczne.
Sok z limonki zawiera witaminę C, jest zdrowy i może chronić nas także przed bakteriami E. coli. Jeśli jesteśmy na biwaku, w kraju gdzie trudno o dostęp do gotowanej lub butelkowanej wody, limonka może być alternatywą dla tabletek odkażających.
Nawet jeśli nie musimy odkażać wody, wciąż szklanka wody z sokiem z cytryny lub limonki jest doskonałym sposobem na poprawę nastroju, pracy wątroby i żołądka. Smacznego 🙂
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.