Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2 min
2019-06-21
Wciąż wiele osób pyta w aptekach o lewoskrętną witaminę C. Tymczasem… istnieje tylko prawoskrętna, a „L” w nazwie wcale nie wiąże się ze skrętnością! Dla nas najważniejsze jest i tak tylko to, czy kupujemy kwas L-askorbinowy lub związek chemiczny tego kwasu z innymi substancjami (minerałami np: wapniem lub kwasem palmitynowym).
Jest tylko jedna witamina C, to kwas askorbinowy występujący samodzielnie lub w związkach chemicznych. Często stosuje się także zapis kwas L-askorbinowy, jednak wciąż jest to dokładnie ta sama substancja. Nie ważne, czy mówimy o witaminie C w owocu pomarańczy, pietruszce, czy preparacie witaminowym, zawsze będzie to kwas L-askorbinowy (tej nazwy będziemy się trzymać w tekście, gdyż wiele ona wyjaśni w całym tym nieporozumieniu ze skrętnością). Jeśli więc ktoś będzie Cię przekonywał do kupna lewoskrętnej witaminy C, to być może w ogóle nie ma w ofercie tej witaminy a niezbyt przydatny dla człowieka kwas D-askorbinowy.
Skąd w zasadzie wiemy, że witamina C to kwas L-askorbinowy? Ustalili to już w XX wieku naukowcy. Pionierem był węgierski Noblista Szent-Gyorgy. W 1928 roku wyizolował z kory nadnerczy, papryki, pomarańczy i kapusty substancję, którą nazwał kwasem heksauronowym. Polak Kazimierz Funk nazwał ją witaminą, a w roku 1933 w Szwajcarii Tadeusz Reichstein (Polak z pochodzenia) jako pierwszy zsyntetyzował witaminę C. Wówczas też dokładnie opisano jej strukturę chemiczną.
Jak ta historia ma się do skrętności?. Otóż właśnie dzięki dociekliwości naukowców opisana została budowa kwasu askorbinowego, który może mieć dwa enancjomery. To w dużym skrócie lustrzane kopie związków. To właśnie one mogą skręcać światło spolaryzowane w lewo lub prawo.
Żeby być bardziej precyzyjnym to chemicy oznaczają tę skrętność w lewo jako – (minus), a w prawo jako + (plus). Według Encyclopedia of Chemicals, Drugs, and Biologicals witamina C skręca światło spolaryzowane w zakresie +20,5 do +21,5 stopnia. Co to oznacza? Witamina C jest prawoskrętna!
Rozprawmy się wiec jeszcze z ową literką „L”, która może u niektórych budzić skojarzenie ze słowem „lewo”. I słusznie. Wyjaśnienie nie jest jednak proste i wymaga znajomości chemii. Wyobraźmy sobie cząsteczkę witaminy C jako związek różnych atomów. Jeśli grupa OH (hydroksylowa) przy przedostatnim atomie węgla znajduje się po lewej stronie atomu węgla – jest to konfiguracja L, a jeśli po prawej stronie – konfiguracja D. Brzmi skomplikowanie, ale nam wystarczy informacja, że witamina C ma konfigurację L. Stąd właśnie nazwa kwas L-askorbinowy.
Sama substancja jest biały proszkiem i nie ma znaczenia co czytamy w reklamie lub plotkach. Jednak jej postacie chemiczne w suplementach diety mogą być różne. Jest jednak tylko jedna dostępna dla człowieka witamina C w przyrodzie. To kwas L-askorbinowy. Dzięki chemikom potrafimy w laboratoriach odtworzyć cały proces (najczęściej syntezie poddawana jest D-glukoza z kukurydzy). Zawsze będzie to więc ta sama substancja, tak samo przyswajana przez organizm. Nie oznacza to jednak, że forma przyjmowania witaminy C nie ma znaczenia. Rzecz jednak nie w samym kwasie l-askorbinowym, ale w związkach jakie tworzy z innymi substancjami i innych substancjach przyjmowanych łącznie z nim, choćby bioflawonoidach czy kwasach tłuszczowych, które występują naturalnie w pożywieniu i mogą też być stosowane w suplementach. O tym, jak wielką mogą one robić różnicę piszemy w kolejnym artykule.
WITAMINA C – dopuszczone w suplementach formy chemiczne
a) kwas L-askorbinowy, b) L-askorbinian sodu, c) L-askorbinian wapnia, d) L-askorbinian potasu, e) 6-palmitynian L-askorbylu, f) L-askorbinian magnezu. |
The Merck Index: An Encyclopedia of Chemicals, Drugs, and Biologicals, 15th Edition Edited by M.J.O’Neil, Royal Society of Chemistry, Cambridge
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.