Pobierz leskykon w PDF

Formuła Włosy, Skóra, Paznokcie

Pobierz leskykon w PDF

Formuła odżywiająca włosy, skórę i paznokcie

Co to jest MSM?

MSM to skrót od metylosulfonylometan – organicznej postaci siarki. MSM nie powoduje wytwarzania gazów jelitowych lub przykrego zapachu ciała. MSM jest łatwo przyswajalną substancją dietetyczną otrzymywaną z wielu nieprzetworzonych produktów.
Od kilkudziesięciu lat MSM jest stosowany jako suplement diety przy braku jakichkolwiek objawów nietolerancji czy reakcji alergicznych. Badania toksyczności ostrej, średniej i długoterminowej wykazały, że profil toksyczności MSM jest podobny do profilu toksyczności wody.
W połączeniu z witaminą C, krzemem, cynkiem, miedzią i aminokwasami (prolina, lizyna), MSM dostarcza organizmowi składników do budowy zdrowej struktury włosów, skóry i paznokci.

Zdrowie skóry

MSM blokuje niepożądane chemicznie lub fizycznie tworzenie się lub niszczenie kolagenu, charakterystyczne dla twardej, starzejącej się skóry. Dlatego też MSM poprawia giętkość tkanki i wspomaga naprawę uszkodzonej skóry. Efekt ten wzmacnia się z dodatkowo wraz z przyjmowaniem obok MSM również witaminy C.
Przy niewystarczającej ilości MSM w organizmie nowo produkowane komórki stają się sztywne, a to może doprowadzić do pękania, powstawania zmarszczek i tkanki bliznowej.
Przy wystarczającej ilości MSM skóra staje się bardziej miękka, gładka i elastyczna.

Rola innych składników

L-Prolina (aminokwas) – organizm potrzebuje jej do tworzenia kolagenu, ale następuje to wyłącznie w obecności witaminy C. Najwięcej proliny występuje w strukturach wiązadeł i ścięgen stawowych. Odgrywa tam bardzo ważną rolę w odtwarzaniu kolagenu (zniszczonego lub zużytego).
L-Lizyna (aminokwas) – potrzebna do wzrostu, naprawy tkanek, produkcji enzymów, hormonów i przeciwciał. Wzmacnia integralność ściany naczyń krwionośnych. Ponadto pomaga przeciwdziałać występowaniu opryszczki.
Miedź – uczestniczy w tworzeniu kolagenu i elastyny. Decyduje o ich sprężystości. Jest niezbędna do wytwarzania pigmentu.
Cynk – jest silnym antyutleniaczem, zabezpiecza skórę też przed działaniem wolnych rodników. Niedobory cynku mają związek z występowaniem wszelkiego rodzaju schorzeń dermatologicznych takich jak: powolne gojenie się ran, wypadanie włosów, łupież.
Krzem – jest niezbędny do tworzenia enzymów uczestniczących w wytwarzaniu kolagenu w takich miejscach jak kości, chrząstki stawowe i tkance łącznej. Jednak najczęściej znajduje się we włosach i skórze. Krzem stymuluje ich wzrost.

Trądzik

Trądzik polega na nadmiernej produkcji łoju skórnego i objawia się w miejscach o największej gęstości gruczołów łojowych. Nastolatków z pewnością ucieszy wiadomość, że przeprowadzono badania, które wskazują, iż trądzik w tym i ostrzejszy trądzik różowaty pozytywnie reagują na dietę uzupełnianą MSM.

Zdrowe włosy

MSM spowoduje, że włosy będą mocniejsze. Dzieje się tak, ponieważ aminokwasy siarkowe, jeden z materiałów budujących białka, występują w keratynie głównym białku obecnym w dużych ilościach we włosach.
Również spożywanie takich minerałów jak krzem czy cynk wpływa na lepsze odżywianie cebulek włosowych, a przez to zwiększa zdolność budowania włosów o naturalnie zdrowym i lśniącym wyglądzie.

Zdrowe paznokcie

Paznokcie w 98% zbudowane są ze sztywnego białka o dużej zawartości siarki zwanego keratyną, wytwarzanego przez komórki znajdujące się pod paznokciem. Suplementacja MSM przynosi radykalną poprawę sztywności paznokci, gdyż w ten sposób dostarczymy do organizmu podstawowy składnik do ich budowy. Nie bez znaczenia jest również spożywanie odpowiedniej ilości witamin A, C i E oraz minerałów takich jak krzem czy cynk, gdyż te składniki uczestniczą wraz z miedzią w wielu reakcjach w organizmie mających ścisły związek z budową paznokci, skóry i włosów.

Suplementacja

Najlepiej przyjmować preparaty zawierające w jednej standaryzowanej tabletce wszystkie niezbędne elementy do budowy zdrowych włosów, skóry i paznokci i to w odpowiednich formach, gwarantujących przyswajalność oraz ilościach gwarantujących skuteczny efekt. Dzienna porcja powinna dostarczać 1000 mg MSM, 120 mg Witaminy C, 50 mg Lizyny, 50 mg Proliny, 50 mg Krzemu, 15 mg Cynku i 2 mg Miedzi. Preparat o takim składzie należy przyjmować minimum przez miesiąc, choć pierwsze widoczne efekty pojawiają się zazwyczaj w ciągu pierwszego tygodnia.

Piśmiennictwo:

  1. Earl L. Mindell „The MSM Miracle”, Keats Publishing 1997.
  2. Jacob S.W. “The Current Status of MSM in Medicine”, Am. Acad. Meri. Prev. 1983.
  3. M.T. Murry “Encyclopedia of Nutritional Suplement”, Prima Publishing 1996.