Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Kwas foliowy przyjmowany przez kobiety w początkowych stadiach ciąży zmniejsza ryzyko poważnych opóźnień rozwoju mowy u dzieci.
O znaczeniu kwasu foliowego dla rozwoju płodu warto często przypominać. Zapotrzebowanie na ten składnik w okresie ciąży wynosi bowiem 450 mg. To więcej niż dostarcza normalna dieta. Tymczasem brak kwasu foliowego w odpowiednim stężeniu przed ciążą i w I trymestrze zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia i wrodzonych wad układu nerwowego płodu, rozszczepu kręgosłupa i bezmózgowia.
Badania przeprowadzone w Niemczech ujawniły na przykład zauważalnie niższą zawartość kwasu foliowego w surowicy w grupie kobiet mających poronienia w porównaniu z grupą kontrolną. Potwierdzają to także obserwacje polskich lekarzy. W książce “Witaminy a niedokrwistość” możemy znaleźć informacje o Śląsku. Niedobory kwasu foliowego występowały tam 5-krotnie częściej w grupie kobiet mających poronienia w porównaniu do tych, u których ciąża przebiegała normalnie.
Zagrożeniem dla ciężarnych jest także niedokrwistość. Najczęściej jest ona związana z niedoborem żelaza (75-87% wszystkich przypadków). Na drugim miejscu znajduje się niedokrwistość wywołana brakiem kwasu foliowego, a następnie – witaminy B12.
O kwasie foliowym nie można zapominać także w kontekście norweskich badań, które udowodniły, że zażywanie tego suplementu przez okres od 4 tygodni przed i do 8 tygodni po zapłodnieniu zostało powiązane ze zmniejszonym ryzykiem poważnych opóźnień rozwoju mowy u dzieci w wieku 3 lat.
Pisze o tym między innymi psycholog kliniczna Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Oslo Christine Roth. Wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadziła badanie w celu sprawdzenia, czy zażywanie suplementów z kwasem foliowym przez matkę wpływa na zmniejszenie się ryzyka poważnego opóźnienia rozwoju mowy u potomstwa w wieku 3 lat.
„W Norwegii, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, produkty spożywcze nie są wzbogacane kwasem foliowym, przez co zwiększa się różnica w poziomie folianu u kobiet zażywających i niezażywających suplementy z kwasem foliowym” – zauważa Roth.
Badaczka powołuje się na wyniki analizy testów, którym poddano 38 954 dzieci (19 956 chłopców i 18 998 dziewczynek).
Zdaniem naukowców przyjmowanie suplementów z kwasem foliowym przez matki przez okres od 4 tygodni przed zapłodnieniem do 8 tygodni po wpływało na znaczne zmniejszenie się ryzyka poważnych zaburzeń mowy u dzieci w wieku 3 lat.
Norwegowie w swoich pracach sugerują, że najbardziej efektywne są suplementy z kwasem foliowym. Jest on wprawdzie dostępny także w tradycyjnych produktach (wątroba, ciemnozielone liście warzyw, bób, zarodki zbożowe), ale naturalne foliany są termolabilne. To oznacza, że kwas foliowy traci w dużym stopniu swoje właściwości podczas przechowywania i gotowania.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Folic Acid Supplements in Pregnancy and Severe Language Delay in Children.
Witaminy a niedokrwistość. Wartanowicz, Ziemlański. Nowa Medycyna 1995.
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.