Głóg – lek uniwersalny?

2019-06-21

Stosuje się go w leczeniu astmy, zapaleniach gardła, niestrawności, na bezsenność i arytmię. Mowa o głogu – roślinie dziko rosnącej w polskich lasach, którą wciąż najczęściej żywią się dzikie zwierzęta. Tymczasem to bardzo istotny składnik diety człowieka.

Profesor Grzegorz Spychalski, dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu pisze o głogu jako roślinie dobrze znanej człowiekowi od wieków. W medycynie ludowej był ceniony ze względu na działanie przeciwskurczowe i podawano go w przypadku astmy. Stosowano go także w postaci płukanek podczas leczenia zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Właściwości głogu wykorzystywano ponadto w przypadku biegunki i niestrawności. Uznawano go także za środek działający korzystnie w przypadku bezsenności. Zapiski o tej roślinie znajdujemy też na kartach książek opisujących najstarszą medycynę świata – chińską. Za Wielkim Murem stosowano go, by usprawnić trawienie, zapobiegać zaleganiu pożywienia w żołądku oraz poprawić krążenie. Preparaty z liści głogu stosuje się w celu poprawy funkcji serca, przepływu krwi w naczyniach wieńcowych oraz w przypadku arytmii. Brzmi fantastycznie?

Głóg chroni serce

To przecież mierzący 3-4 metry wysokości krzew, który możemy spotkać w polskich lasach. Ukrywa się nieśmiało wśród drobnych gałązek najeżonych kolcami. Gdy już pokonamy pierwszych, kłujących, obrońców możemy dotrzeć do cierpkiego owocu, który zawiera wiele składników, które mogą być pomocne w ochronie serca, w tym antyoksydacyjne flawonoidy, będące substancjami pomocnymi w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, utrzymaniu ich zdrowego stanu i poprawie krążenia. Współczesne preparaty ziołowe zawierające głóg zwykle wykorzystują liście i kwiaty z jego drzew. Głóg jest również skutecznym środkiem odżywczym, czyli substancją odżywiającą tkanki i pomagającą utrzymać życie.

Środek na anemię

Choć w tej chwili nie ma zbyt wielu ciekawych publikacji książkowych dotyczących głogu, to informacji o niem warto poszukać w różnych poradnikach. Phyllis Balch w „Prescription for Nutritional Healing” pisze na przykład, iż głóg jest pożyteczny w przypadkach anemii, zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, podwyższonego poziomu cholesterolu i obniżonej odporności. Może być także pomocny w leczeniu zwyrodnieniowych chorób serca, osłabienia serca wywołanego osłabiającymi lub zakaźnymi chorobami, miażdżycą i wysokim ciśnieniem krwi. Głóg może również być stosowany w leczeniu osłabionych lub uszkodzonych wiązadeł i ścięgien.

Pomimo, iż głóg może mieć korzystne działanie dla wielu osób, nie powinien być stosowany przy jednoczesnym zażywaniu leków na choroby serca. Zioła zawierają składniki aktywne, które u niektórych osób mogą wywołać niepożądane skutki uboczne. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

 

Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.) – cenną rośliną leczniczą. Postępy Fitoterapii 2/2011, s. 122-126

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.