Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Suplementy zawierające ekstrakt z kaktusa mogą ograniczać przybieranie na wadze. Czy opuncja okaże się rośliną, która powstrzyma epidemię otyłości?
Naukowcy na całym świecie szukają preparatów, które ułatwiają odchudzanie. Z jednej strony suplementy diety sprzedawane pod hasłami zdrowia i piękna to żyła złota. Według Euromonitora już w 2009 r. rynek takich środków był oceniany w USA na wartość 3,64 mld dolarów. W Europie Zachodniej wartość rynku związanego z kontrolowaniem masy ciała szacuje się na 1,3 mld dolarów (dane z 2009 r.).
Z drugiej strony to coraz poważniejszy problem całej ludzkości. I nie chodzi ty tylko o pogoń za zgrabną sylwetką. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, do 2015 roku na świecie będzie ponad 1,5 mld osób dotkniętych nadwagą. Ma to swoje zatrważające konsekwencje. Otyłość prowadzi do ciężkich chorób i śmierci. W samych Stanach Zjednoczonych wzrost kosztów leczenia może wynieść 117 miliardów dolarów rocznie.
Jeśli więc spojrzymy od tej strony na rynek preparatów ułatwiających odchudzanie to naszym oczom ukażą się nie tylko ogromne zyski producentów, ale i zdrowie ludzi i oszczędności w budżetach wielu państw.
Warto jednak od razu zaznaczyć, że droga do zdrowia i szczupłego ciała nie powinna wieść wzdłuż sklepowej półki i kończyć się na kanapie przed telewizorem. Wyprawę po smukłą sylwetkę lepiej zacząć od ścieżki biegowej, basenu lub klubu fitness. To ruch jest najważniejszy, a pozostałe środki są jego uzupełnieniem.
Poszukiwania takich środków często zaczynają się od podpatrywania zwierząt. Na łamach “Phytotherapy Research” przytoczono niedawno wyniki badań na podstawie obserwacji szczurów. Francuscy naukowcy stwierdzili, iż opatentowany przez nich składnik na bazie ekstraktu z opuncji ograniczył u zwierząt przybieranie na wadze o niemal 20% w porównaniu z grupą kontrolną.
Badacze z francuskiego instytutu ETAP (Ethologie Appliquée, Centre de Recherche en Pharmacologie) oraz z laboratorium BioSerae odnotowali, że ekstrakt z kaktusa Opuntia ficus indica L. (tzw. opuncja figowa) nie przyczynia się do wypłukiwania minerałów z i wpływa na organizm podobnie jak przeciwutleniacze.
„Uzyskaliśmy tym samym potwierdzenie, że ów specyficzny proces pozyskiwania odwodnionego ekstraktu Cacti-Nea umożliwia zachowanie odżywczych i funkcjonalnych właściwości owoców opuncji figowej” – twierdzi Jean-François Bisson, kierujący badaniami.
ETAP przeprowadził też próbne testy kliniczne na grupie 49 ochotniczek o normalnym BMI (wskaźniku masy ciała). Kobiety zostały losowo podzielone na dwie grupy: jedna grupa przyjmowała przez okres 28 dni 2 gramy ekstraktu z kaktusa / dzień, druga grupa w tym samym czasie otrzymywała placebo.
Wyniki badania prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby, opartego na losowym doborze uczestników wykazały, że kobiety w grupie placebo przybrały na masie do trzech kilogramów, podczas gdy u kobiet z grupy otrzymującej ekstrakt kaktusowy takich zmian nie odnotowano. W grupie z ekstraktem z opuncji nastąpił znaczący spadek masy ciała, czego nie zaobserwowano w grupie placebo.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.