Jak zweryfikować domową apteczkę? Pokaż ją farmaceucie.

3 min

2020-09-08

Każdy z nas ma w domu szufladę pełną różnych specyfików kupionych kiedyś w aptece, których przeznaczenie z czasem umyka nam z pamięci lub nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jeszcze możemy ich używać. Pomóc może nam farmaceuta dysponujący ogromną wiedzą i doświadczeniem.

Zakres możliwości fachowych farmaceutów w aptekach jest naprawdę imponujący. To w aptece można zasięgnąć porady w zakresie stosowania leków czy dermokosmetyków, spożywania suplementów diety,  przechowywania leków, otrzymania instrukcji  właściwego użycia ciśnieniomierza, inhalatora czy termometru. Farmaceuta pomoże dobrać odpowiednie preparaty na wakacyjną podróż, doradzi w przypadku drobnych dolegliwości lub skieruje pacjenta do lekarza specjalisty. Kolejną ważną usługą farmaceuty jest fachowa kontrola apteczek domowych.

Wielu ludzi posiada w swoich domach różne leki i suplementy diety. Kiedy ich ilość jest duża a ulotka lub opakowanie zewnętrzne się zagubi, pojawia się kłopot. Z pomocą przyjdzie aptekarz, który może nam doradzić w wielu kwestiach.

Jak może pomóc Ci farmaceuta?

  • Zaplanuj taką weryfikację. Warto dzień wcześniej udać się do apteki. Część z nich może dać Ci szarą papierową torbę i wytłumaczyć, które preparaty przynieść ze sobą do konsultacji.
  • Farmaceuta odpowie na pytanie, czy preparaty są dobrze przechowywane. Zanim więc wybierzesz się do apteki oceń, w jakiej temperaturze je trzymasz (szuflada, szafka w kuchni, lodówka), czy zazwyczaj leżały wystawione na działanie słońca.
  • Wspólnie sprawdzicie termin przydatności do użycia. Pamiętaj, że niewłaściwie przechowywane produkty mogą szybciej stracić swoją przydatność.
  • Farmaceuta może podpowiedzieć na co lub jak działają konkretne środki i ostrzec, by nie stosować ich samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Postaraj się być pomocna/pomocny i rób notatki lub przygotuj oddzielną torebkę na leki i na pozostałe środki.
  • W aptece możesz dowiedzieć się o potencjalnych interakcjach między preparatami, które masz w domu, lub o tym jak je bezpiecznie stosować / spożywać.
  • W domowej apteczce znajdziemy także sprzęt diagnostyczny np.: paski do pomiaru cukru we krwi. Kiedy domownik przechowuje je w miejscu nasłonecznionym lub bardzo wilgotnym (łazienka) może spowodować to niekorzystne zmiany jakościowe i w rezultacie  zafałszowanie odczytu badanej próbki krwi u użytkownika aparatu.
  • Farmaceuta pomoże także wyeliminować z domowej apteczki wszelkie preparaty, które zmieniły swoje właściwości organoleptyczne: wygląd, zmiana barwy, zapachu, konsystencji. Mogą być one potencjalnie groźne dla zdrowia. Spytaj o to.
  • Podczas kontroli apteczek, farmaceuta może służyć poradą w zakresie właściwego użycia ciśnieniomierza i pomiaru ciśnienia krwi, stosowania termometru, prawidłowego zakrapiania oczu lub właściwego użycia inhalatora.

Według portalu pacjent gov.pl ponad 90% Polaków dąży farmaceutów uznaniem. To bardzo dużo biorąc pod uwagę inne zawody zaufania publicznego.  W aptekach i punktach aptecznych pracuje około 27 tysięcy farmaceutów udzielających codziennie około 2 miliony porad zdrowotnych.

Jak dbać o domową apteczkę?

Wiele leków wymaga przechowywania w określonych warunkach np.: z dala od światła, w odpowiedniej temperaturze. Większość produktów, które znajdziemy w domowej apteczce wymaga przechowywania w temperaturze pokojowej tj. od 15 do maksymalnie 25 stopni Celsjusza. Obecne w Polsce coraz częstsze upały, przekraczającej 30 stopni Celsjusza, wymaga zatem szczególnej ostrożności. Bardzo ważne jest poinformowanie osoby stosującej / spożywającej dany preparat, aby nie pozostawiać go w samochodzie, gdzie w okresie upałów temperatura przekracza nawet 60 stopni Celsjusza. Lek czy suplement diety poddany działaniu takiej temperatury może nie nadawać się ponownie do użycia. Zazwyczaj produkty wrażliwe na temperaturę mają wyraźną informację na opakowaniu. Również farmaceuci powinni podpowiedzieć jakie są konieczne warunki przechowywania podczas wydawania specyfiku (np. nie wystawiać na działanie słońca lub przechowywać w lodówce lub spożyć w określonym czasie po otwarciu opakowania). Do szuflady lub pojemnika z różnymi środkami wracają także te, które były z nami w podróży. Warto pamiętać, że dany preparat był już wystawiany na działanie wysokiej lub bardzo niskiej temperatury.

Z pozoru „zwykła” kontrola apteczek domowych to ważna i fachowa usługa farmaceuty, który wykorzystując swoja specjalistyczną wiedzę, przyczynia się do bezpiecznej i właściwej farmakoterapii lub suplementacji dającej gwarancję zdrowia i bezpieczeństwa człowieka.

 

Autor tekstu: Oskar Berezowski

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.