Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Czosnek może poprawić naszą wydolność – do takich wniosków doszli naukowcy badający sportowców. Zawdzięczamy to tym samym składnikom potężnej rośliny, które chronią nasze żyły przed zakrzepicą. Żeby poprawić swoją wytrzymałość, trzeba kilka godzin przed wysiłkiem sięgnąć po kilka ząbków czosnku lub preparatu z jego najcenniejszymi składnikami.
Czytając o historii czosnku można natknąć się na wiele doniesień o wpływie czosnku na wytrzymałość. W starożytnym Egipcie podawano go bowiem budowniczym piramid, by mogli podołać ogromnemu wysiłkowi. Podobno rzymskie legiony najpierw było czuć, potem słychać, a dopiero potem ukazywały się przerażonym oczom przeciwnikom. Medycy wojskowi stosowali go bowiem do leczenia otarć na skórze, łagodzenia wszelkich stanów zapalnych, a mężczyźni jedli go by zwiększyć swoją wytrzymałość w boju. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że wpływ działania czosnku na wydolność był już znany tysiące lat temu.
Dopiero jednak współcześnie możemy poznać rzetelne naukowe dowody potwierdzające przeczucia i obserwacje starożytnych medyków. Naukowcy zajmujący się fizjologia wysiłku na trop czosnku wpadli analizując możliwości obniżenia lepkości krwi. Podczas wysiłku może się bowiem zwiększać gęstość i lepkość krwi. W dużym skrócie wpływa to na pracę serca, które jest bardziej obciążone i mięśni do których tlen dociera coraz wolniej. Spada także szybkość odprowadzania z zapracowanych komórek produktów ubocznych wytwarzania energii. Naukowcy, trenerzy i zawodnicy szukają więc sposobów na to, by krew mogła szybko dostarczać tlen do komórek i odbierać z nich na przykład kwas mlekowy.
Pod mikroskop wzięli więc roślinę, która jest stosowana w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia. Czosnek ma działanie fibrynolityczne – prowadzące do rozkładu fibryny, białka powstającego w procesie krzepnięcia krwi i tworzącego wewnątrznaczyniowe skrzepy. Aktywność fibrinolityczna może się zwiększyć pod wpływem czosnku nawet o 72 procent.
Białe aromatyczne ząbkiMa także pozytywny wpływ na średnicę naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi w
małych tętnicach typu mięśniowego (tętniczkach, arteriolach) i naczyniach włosowatych (kapilarach).
Okazało się, że przyjmowanie 900 mg sproszkowanego czosnku 5 godzin przed wysiłkiem wpłynęło na poprawę VO2max u sportowców w Turcji. VO2max wskazuje ile tlenu na minutę organizm jest wstanie pochłonąć podczas wysiłku. W ten sposób możemy mierzyć zdolność do długotrwałego wysiłku. Eksperyment tureckich naukowców był przeprowadzony na małej grupie (10 wytrenowanych studentów) i wymaga jeszcze dalszych badań. Wskazuje jednak na to, że Egipcjanie mieli nosa do czosnku, a rzymskie legiony mogły faktycznie dłużej maszerować dzięki niepozornej choć bardzo aromatycznej roślinie. Liczne badania dowodzą ponadto, że czosnek pozytywnie wpływa nie tylko na zdolność do długotrwałego wysiłku na zawodach lub treningu. Od lat jest także ceniony jako związek poprawiający zdolności seksualne…
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Effects of Garlic on Aerobic Performance, Turkish Journal of Medical Sciences, 2000; 30(6): 557-561.Chutani SK, Bordia A. The effects of fried versus raw garlic on fibrinolytic activity in man. Atherosclerosis 38: 417-21, 1981.Anna Kędzia, Przeciwdrobnoustrojowe działanie czosnku, Postępy Fitoterapii 1/2010
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.