Cynk koi lęk

2019-06-21

Każdego nas czasem dopada smutek, gorsze samopoczucie. Są jednak wśród nas osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe uogólnione (generalized anxiety disorder – GAD). Nadzieją dla tych osób mogą być badania opublikowane w Nutrition and Metabolic Insights. Wynika z nich, że wpływ na poprawę nastroju ma odpowiedni poziom cynku w organizmie.

Zespół lęku uogólnionego jest jednym z najpowszechniejszych zaburzeń lękowych. Może on dotyczyć około 8 procent ludzi. Z pewnością więc w naszym otoczeniu są ludzie, którzy martwią się nieproporcjonalnie do sytuacji. O taki ludziach często mówimy, że martwią się na zapas, są w ciągłym napięciu i z pozoru błahe sprawy wywołują u nich duży lęk. Na tym się jednak nie kończy bo życie w strachu prowadzi do zaburzeń snu. Takie osoby nie są często w stanie odpoczywać, odprężyć się a ich mięśnie pozostają napięte. Psycholodzy opisują też inne objawy: bóle głowy, zaburzenia łaknienia.

Te objawy mogą jednak dotyczyć każdego z nas, gdy wydarzy się w naszym życiu coś złego (utrata pracy, bliskiej osoby). Dlatego specjaliści przyjmują, że muszą utrzymywać się minimum pół roku by mówić o GAD.

GAD da się leczyć

Zaburzenia psychiczne często nie mają jednego czynnika wyzwalającego je. Tak jest właśnie w przypadku pojawienia się zespołu lęku uogólnionego. Wpływ mogą mieć czynniki genetyczne (dziedziczone) oraz neurochemiczne.Może też wynikać z naszego wychowania i wyuczonych zachowań, na przykład postrzegania rzeczywistości jako źródła potencjalnych choć mało prawdopodobnych niebezpieczeństw, skupiania się na negatywach w otaczającym nas świecie, a także przeświadczenie, że mamy ograniczone możliwości radzenia sobie z trudnościami. Część specjalistów uważa z kolei, że GAD jest związany z nierozwiązanymi i nieświadomymi konfliktami wewnętrznymi.

Tradycyjnie zespół lęku uogólnionego leczy się psychoterapią i lekami. Część z nich ma wiele skutków ubocznych (benzodiazepiny), dlatego wciąż trwają poszukiwania innych, bardziej naturalnych środków.

Cynk koi lęk

W piśmie Nutrition and Metabolic Insights pojawił się w 2011 roku artykuł wskazujący na związek między niskim poziomem cynku, podwyższonym poziomem  miedzi a występowaniem stanów lękowych. Cynk i miedź mają działanie antagonistyczne w stosunku do siebie, oba są istotne dla funkcjonowania układu nerwowego. Ważne jednak, by to cynk był w przewadze. Jeśli tak nie jest, nasz organizm jest zagrożony zaburzeniami: depresją, lękiem czy schizofrenią.

Nie są to jedyne badania wskazujące na istotną rolę cynku w regulacji samopoczucia. 2010 r. w “Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care” również pojawiły się badania, że osoby chore na depresję często miały zbyt mały poziom cynku we krwi. Przy suplementacji cynkiem należy jednak skontaktować się z lekarzem, gdyż zbyt duże dawki mogą wywoływac efekty uboczne.

Autor tekstu: Oskar Berezowski

 

Decreased zinc and increased copper in individuals with anxiety.

Role of zinc in the development and treatment of mood disorders.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.