Chrom dla każdego

2019-06-21

Chroni przed cukrzycą i chorobami skóry. Jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki węglowodanowej w naszym organizmie. Ma wpływ na syntezę cholesterolu. Należy więc zadać sobie pytanie nie czy, ale ile chromu musimy dostarczyć swojemu ciału, by działał jak należy.

Na pytanie ile chromu musimy dostarczyć swojemu organizmowi. Wciąż nie ma jednoznaczej odpowiedzi. Zapotrzebowanie na ten mikroelement zmienia się wraz z wiekiem. Inne potrzeby mają ludzie walczący z otyłością, zbyt wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycą. Według National Academy of Sciences (NAS, narodowej akademii nauk Stanów Zjednoczonych) wzrasta zapotrzebowanie na chrom u kobiet w ciąży. NAS szacuje, że jeszcze wyższe zapotrzebowanie mają matki karmiące, ale zalecana jest każdorazowa konsultacja z doświadczonym lekarzem.

Szwedzi lubią chrom

Nawet w Europie rozpiętość między zalecaną dzienna dawką waha się w zależności od kraju. Europejska Rada Informacji o Żywności (The European Food Information Council -EUFIC) podaje, że badania spożycia wykazują, że przeciętny sposób żywienia w Europie dostarcza od 60 µg (Niemcy) do 160 µg (Szwecja) chromu dziennie. Nie są to jednak dawki zalecane, ale szacunkowe dane o spożyciu. Ciekawe w tym przypadku jest stanowisko europejskiego Komitetu Naukowego ds. Żywności. “Na podstawie wyników nielicznych badań przeprowadzonych u ludzi można stwierdzić, że nie wykazano żadnych objawów niepożądanych związanych z dodawanym do pożywienia chromem do dawki 1 mg chromu dziennie – czytamy w dokumentach.

200 mikrogramów dziennie chromu

W dużym stopniu busolą dla lekarzy są informacje podawane przez Mayo Clinic, jedną z największych na świecie medycznych organizacji badawczych. Według informacji podawanych przez tę placówką można ustalić, że:

  • niemowlęta i dzieci do 3 roku życia potrzebują od 10 do 80 mikrogramów dziennie.
  • 4 do 6 lat, od 30 do 120 µg dziennie.
  • 7 do 10 lat, od 50 do 200 µg dziennie.
  • młodzież i dorośli, od 50 do 200 µg dziennie.

Bardzo ważna jest też forma chromu. Według wielu badań klinicznych najlepiej przyswajalną formą jest pikolinian chromu. Jest on nawet o połowę efektywniejszy od innych form dostępnych w preparatach.

Autor tekstu: Oskar Berezowski
 

Scientific Committee on Food (2003) Opinion of the Scientific Committee on Food on the tolerable upper intake level of trivalent chromium

Chromium Supplement (Oral Route, Parenteral Route)

Freund H, Atamian S, Fischer JE. Chromium deficiency during total parenteral nutrition. JAMA 1979;241:496-8.

Effects of Chromium Picolinate on Food Intake and Satiety

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.