Witamina D3 1000 IU do ssania
Na stanie
2019-06-21
Przewlekły ból i niekończące się wizyty u lekarza. Częste diagnozy: nic Panu/Pani nie jest. Ludzie chorzy na fibromialgię czują się czasem na marginesie normalnego życia. Zdaniem naukowców pomóc im może między innymi chlorella. Niepozorna alga pełna witamin i minerałów.
Pojawia się znikąd. Zaczyna boleć i nie chce przestać. Jest uporczywy, powtarzający i występuje w różnych miejscach. To ból. Czasem może boleć część ciała, innym razem specyficzne miejsce: kolano, potylica, kręgosłup w dolnej okolicy szyi, żebro, ramię pośladek.
Ból może przejść, pojawić się ogólne zmęczenie, zaburzenia snu, koncentracji, wysypka, zespół suchego oka, biegunka lub zaparcie.
Cierpiące osoby słyszą wtedy od lekarza: może to tylko zmęczenie? Może depresja? Wyniki badań często nie dają żadnych tropów, a jednak dolegliwości są tak nieprzyjemne, że zwykłe funkcjonowanie staje się ekstremalnie trudne.
Przez lata osoby uskarżające się na te dolegliwości uznawane były za hipochondryków. Dopiero w 1990 r. Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne (American College of Rheumatology) podało kryteria klasyfikacyjne tej jednostki chorobowej. To fibromialgia cierpi około 4% populacji. Częściej chorują kobiety.
Samo słowo fibromialgia jest połączeniem „fibro” – od łacińskiego określenia tkanki włóknistej i „myo” co po grecku oznacza mięsień oraz „algia” – czyli ból.
Badania nad tą chorobą cały czas trwają, wciąż nie do końca są znane skuteczne metody leczenia, dlatego dla wielu osób ważne są choćby strzępki nadziei na lek.
Częściowo pomyślne wiadomości płyną z laboratoriów zajmujących się wpływem alg na zdrowie człowieka. Jedno z nich zostało przeprowadzone na Virginia Commonwealth University.
Naukowcy wybrali 55 osób z fibromialgią , 33 z nadciśnieniem i 9 z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Pacjenci otrzymywali po 10 g czystej chlorelli w postaci tabletek i 100 ml ekstraktu codziennie przez 2 lub 3 miesiące.
W tym czasie przeprowadzano badania, u osób z fibromialgią oceniając ból i ogólną jakość życia.. Okazało się, że codzienna suplementacja chlorellą może wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i przyspiesza gojenia ran. Zaobserwowano także poprawę funkcjonowania układu immunologicznego.
We wnioskach swoich badań naukowcy z Richmond wyrazili przekonanie, że chlorella wykazuje potencjał w łagodzeniu objawów , poprawę jakości życia oraz normalizację funkcji organizmu u pacjentów z fibromialgią, nadciśnieniem i wrzodziejącym. Ich zdaniem potrzebne są kolejne, kompleksowe badania kliniczne nad zastosowaniem chlorelli.
W 2000 r. w magazynie “Phytotheraphy Research” zostały z kolei opisane badania na 20 osobach cierpiących na firbromialgię. Otrzymywali 10 gram lub 100 ml chlorelli dziennie przez dwa miesiące. Zdaniem autorów artykułu w “Phytotheraphy Research” osoby przyjmujące ekstrakty z chlorelli sygnalizowały zmniejszenie bólu.
Nie są to jedyne tego typu badania. Podobne wnioski wyciągnęli naukowcy, którzy opublikowali swoją pracę w 2001 r. w “Alternative Therapies in Health and Medicine”. Tam także sugerowano potencjalne korzyści z suplementacji chlorelli. A przecież to nie jedyne korzyści z jedzenia bogatej w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i karotenoidy tej jednokomórkowej algi.
Autor tekstu: Oskar Berezowski
Na stanie
Błąd: nie znaleziono kanału o identyfikatorze 2.
Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.